İlköğretim türkçe öğretmeni adaylarının okuduğunu anlama becerileri üzerine alan araştırması
A reserach about reading comprehension skills of primary school preservice teachers of Turkish
  1. Tez No: 205288
  2. Yazar: HALİT KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu arastırmada, Türkçe ögretmeni adayı 4. sınıf ögrencilerinin okudugunu anlama basarısı ve okuma stratejilerini kullanma düzeyi incelenmistir. Ögretmen adaylarının okuma stratejileri konusundaki bilissel farkındalık düzeyi, okuma süreçleri ve okudugunu anlama basarısının metin türleri ve yapıları açısından degisip degismedigini ortaya çıkarma arastırmanın temel amacıdır. Egitim Fakülteleri Türkçe Ögretmenligi Bölümlerinde ögrencilere bu konularda verilen egitimin yeterliliginin bilinmesi de, egitim sürecini degerlendirme açısından önemlidir. Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi, Kastamonu Egitim Fakültesi ve Abant #zzet Baysal Üniversitesi Egitim Fakültesinde yansız seçilen 350 ögrenci, arastırmada örneklem olarak kullanılmıstır. Okudugunu anlama basarısını ölçmek için metin türlerine dayalı 75 soruluk bir Okudugunu Anlama Testi; okuma stratejilerini kullanma düzeyini belirlemek için de 33 maddelik bir Okuma Stratejileri Ölçegi gelistirilmistir. Toplanan verilerin analizinde SPSS 11.5 (Statistic Package For Social Science) programı kullanılmıstır. Türkçe ögretmeni adaylarının okudugunu anlama basarısı, metin türleri arasında (bilgilendirici, öyküleyici, siir) anlamlı bir sekilde farklılasmaktadır. Kızların okudugunu anlama basarısı, bilgilendirici metin türü hariç, öyküleyici metin ve siirde erkeklere göre yüksek ve anlamlıdır. Okudugunu anlama basarısının en yüksek oldugu metin türü siir, en düsük oldugu metin türü ise öyküleyici metindir. Metin yapılarına iliskin okudugunu anlama basarısının en yüksek oldugu yapı, kelime-kelime grubu ve paragraflardır. Metinlerin tamamıyla ilgili okuma sonrası ii süreçte metnin tamamına iliskin büyük yapıda anlama basarısı, kelime-kelime grubu ve paragraflara göre düsüktür. Ögretmen adaylarının, metin okuma sonrası süreçlerde okudugunu degerlendirmede yeterli bir donanıma sahip olmadıgı anlasılmaktadır. Ögretmen adaylarının okuma stratejilerini kullanma düzeyi genel olarak orta seviyededir. Okuma stratejilerini kullanma düzeyi, okuma süreçleri arasında farklılasmakta, okuma öncesi süreçten okuma sonrası sürece dogru bir düsüs göstermektedir. Erkek ögrencilerin okuma stratejilerine iliskin bilissel farkındalıgı, kızlara göre daha yüksek ve anlamlıdır. Okuma stratejilerinin en az kullanıldıgı süreç, okuma sonrası süreçtir. Metin kavramaya yönelik strateji kullanmayı, ögrencilerine kazandıracak, 4. sınıfın sonuna gelmis ögretmen adaylarının bu konudaki bilissel farkındalıgının daha iyi düzeyde olması gerekirdi. Egitim Fakültelerinde, metin okuma-anlama ile ilgili verilen egitimin okudugunu kavrama ve degerlendirme becerisini gelistirici ve okunan metne karsı anlamayı artırıcı bilissel farkındalık stratejisi kullanmayı yeterli düzeyde gelistirmemistir. Ögretmen yetistiren fakültelerinin alanında uzman ögretim elemanı ihtiyaçları giderilmeli, egitim programlarının yeterliligi de elestirel bir gözle ve benzer arastırma bulguları ısıgında yeniden yapılandırılmadır.
Özet (Çeviri)
In this research, Turkish Teaching 4.th class students? reading comprehension skills and usage of reading strategies were examined. Basic aim of this research is; to determine students metacognitive awareness, cognitive level about using reading strategies change according to reading process or not and their reading comprehension skills change according to type and structure of a text or not. Knowing sufficiency of education about these topics in Education Faculties Turkish Teaching Departments is also an important fact for evaluating teaching process. 350 students were chosen impartially from Gazi University Gazi Education Faculty, Kastamonu Education Faculty and Abant #zzet Baysal University Education Faculty. In order to evaluate reading comprehension skill a Reading Comprehension Test, which is based on text types, with 75 items and in order to determine students reading strategy level a Reading Strategy Scale with 33 items were developed. SPSS 11.5 (Statistic Package For Social Science) programme was used to describe data. These students? reading comprehension success differentiates significantly according to text types (informative, narrative, poetry). Girls Reading comprehension success; except for informative text, is higher and meaningful in narration and poetry when compared with boys. Students are more successful in poetry and they are poor in narration. Students are more successful in words and word groups and in paragraphs about reading comprehension success in text structure. In after reading period about complete text structure; students? level in comprehending text is poor when compared with words-word groups and paragraphs. Teacher nominees, usage of reading strategies is generally in middle level. Usage of reading strategy level changes according to reading process. Boys? cognitive awareness about reading strategies is higher and meaningful than girls. Usage of reading strategies is very little in after reading process. Effectiveness and cognitive awareness of 4th class students?; text comprehension and strategy skills should have been higher level. Education, given about reading comprehension skills in a text, in Education Faculties does not develop sufficiently students? cognitive awareness of reading comprehension evaluation level. Faculties, which educate new teachers, instructor need should be provided and sufficiency of education programs should be constructed again in a critical point of view.