24-36 aylık otistik çocukların sosyal ve duygusal gelişim özelliklerinin incelenmesi
The social and emotional development characteristics of autistic children between 24-36 months
- Tez No: 205298
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu arastırma, 24-36 aylık otistik çocukların sosyal ve duygusal gelisim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıstır. Arastırmanın örneklemini, Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Dernegi (ODER)'ne kayıtlı, yasları 24-36 ay arasında degisen 60 otistik çocuk (10 kız, 50 erkek) olusturmaktadır. Arastırmada; otistik çocuk ve ailesi hakkında bilgi toplamak amacıyla ?Kisisel Bilgi Formu?, çocugun sosyal ve duygusal gelisim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla arastırmacı tarafından gelistirilen ?Otistik Çocuklar çin Sosyal ve Duygusal Gelisimi Degerlendirme Aracı? kullanılmıstır. Aracın geçerlik ve güvenirlik çalısmaları yapılmıs, araca son sekli verilmis ve daha sonra veriler degerlendirilmistir. Aracın yapı geçerligi ölçülen özellik bakımından durumu bilinen grupların karsılastırılması yoluyla yapılmıstır. Bu amaçla, normal ve otistik çocukların sosyal-duygusal gelisimi degerlendirme aracından aldıkları puanlar için yapılan t-testinin sonuçları hesaplanmıstır.
Özet (Çeviri)
This research has been planned to identify the social and emotional development characteristics of autistic children between 24-36 months. The research group is comprised of 60 autistic children (10 girls and 50 boys) whose ages vary between 24-36 month who are registered with the Autistic Children Protection and Orientation Association (ODER). In the research, the ?Personal Information Form? has been used to gather information about the autistic children and their families and the ?Scale for the Evaluation of Social and Emotional Development for Autistic Children? which was developed by the researcher to identify the social and emotional development characteristics of the child. Information on the research has been obtained through face-to-face interviews with the families by the researcher. The structural validity of the test has also been identified by way of comparison of the groups whose condition is known in terms of the measured characteristic. For this purpose, the results of the t-test performed for the points which the normal and autistic children obtained in the scale for the evaluation of social and emotional development have been calculated. A significant difference has been found between the points which the autistic and normally-developing children obtained in the scale for the evaluation of social and emotional development [t = 13.30, p < 100]. The test points which the children who display normal development (X = 213.66) are higher compared to those obtained by the autistic children (X = 148.80).Cronbach?s Alpha coefficient has been calculated with regard to the reliability of the scale for the evaluation of social and emotional development, and on the other hand, the item correlation aggregates have been calculated in order to explain to what extent the items contained in the test distinguish the individuals in terms of the measured characteristic. Cronbach?s Alpha coefficient is .92 for the autistic children; .89 for normallydeveloping children and .97 on the total. Item-total correlations are observed to vary between .86 and .33. These results indicate that all of the items sufficiently distinguish the children in terms of social-emotional development. The fact that the revised item-total correlations are .30 and higher is consrued that the items well distinguish the individuals in terms of the measured characteristic. In the statistical evaluation of the data so obtained, the Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallis-H Test which are of non-parametric tests have been performed. According to the data obtained; it is observed that there is a significant difference between the points obtained in the scale for the evaluation of social and emotional development by the children by the number of siblings and sequence of birth (p < 0.5). it is observed that there is a significant difference between the points of the scale for the evaluation of social and emotional development of the children by the father?s status of education (p < 0.5).