Türkiye-Avrupa Topluluğu Gümrük Birliği'nde tarım ürünlerinin tabi olduğu hukuki rejim
The legal regime of agricultural products in customs union between Turkey and European Community
  1. Tez No: 205297
  2. Yazar: SEMİH TOPLUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTürkiye-Avrupa Topluluğu Gümrük Birliği'ndeTarım Ürünlerinin Tabi Olduğu Hukuki RejimSemih TOPLUKDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimleri EnstitüsüKamu Hukuku Anabilim DalıAvrupa Birliği Hukuku ProgramıTürkiye ile Avrupa Topluluğu arasında gerçekleştirilen gümrük birliğiTürkiye'nin Topluluğa adaylık için gerçekleştirmesi gereken en önemlihususlardan birisi olmuştur. Türkiye ile Avrupa Topluluğu arasında mevcutgümrük birliğinde sanayi ürünlerine ilişkin serbest dolaşım tam anlamıylauygulanmakta iken tarım ürünlerine ilişkin serbest dolaşım kısmi olarakgerçekleşmektedir. Tarım ürünlerinde serbest dolaşımın uygulanabilmesi içinTürkiye'nin Avrupa Topluluğu ortak tarım politikasına uyum sağlamasıgerekmektedir. Zira ortak tarım politikası Avrupa Topluluğu için çok önemlibir yer tutmakta olup, Avrupa Topluluğunun oluşturduğu ilk ortakpolitikalardan birisi olmuştur.Birinci bölümde Türkiye-Avrupa Topluluğu gümrük birliğininçerçevesi verilirken, taraflar arasında gümrük birliğini kuran temeldüzenlemelere yer verilmiştir.kinci bölümde Türkiye-Avrupa Topluluğu ortak tarım politikasıhakkında bilgiler verilmiş, bu politikanın uygulanabilmesi için oluşturulantemel hukuki metinlere ve bu metinlerdeki hükümlere değinilmiştir. Ayrıcatarım ve işlenmiş tarım ürünleri kavramları açıklanarak, günümüzde tarımürünleri ticaretine ilişkin mevcut sorunlar ve gümrük prosedürleriaçıklanmıştır.vÜçüncü bölümde ise Topluluk ortak tarım politikasına değinilmiş, ortaktarım politikasının amaç, ilke ve çalışma sistemi hakkında bilgiler verilmiştir.Aynı zamanda bu bölümde Türk tarım politikası da açıklanmış ve Türkiye'ninTopluluk ortak tarım politikasına uyum sürecinde kat edilen gelişmeler veoluşturulan hukuki düzenlemeler ve kurumlar anlatılmıştır.Anahtar Kelimeler :1) Türkiye ve Avrupa Topluluğu 2)Gümrük Birliği 3)Tarım4)Ortak Tarım Politikası 5) hracat ve thalatvi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisThe Legal Regime of Agricultural Products in Customs Union BetweenTurkey and Europen CommunitySemih TOPLUKDokuz Eylul UniversityInstitute Of Social SciencesDepartment of Public LawEuropean Union Law ProgrammeThe Customs Union between Turkey and European Community is one ofthe most important thing for Turkey to be one of the members of EuropeanCommunity. The Customs Union for industrial products is fully effective but forthe Agricultural products it is particular. To actualizate the free movement ofsgricultural products between Turkey and European Community, Turkey mustaccord of its legal system about Agriculture into European Community. Becausecommon agricultural politics is one of the most important politics for EuropeanCommunity and is one the first politics in its own.In the first section, there are some informations about Customs Unionbetween Turkey and Euroepan Community and some legal and basic texts.In the second section, the are some given informations which are aboutcommon agricultural politics between Turkey and European Community. Andalso some definitions about agricultural goods and processed agricultural goods.And also informations are paraphrased about the problems of agriculturalgoods in trade and the customs procedures.In the third section, the common agricultural politics, and its purpose,principles are paraphrased. Also the Turkish agricultural politics and the veryviilatest improvements in agricultural legal system of Turkey during the way of tobe member of European Community are explained.Key Words :1)Turkey and European Community 2)Customs Union 3)Agriculture4)Common Agricultural Policy 5)Export and mportviii