Sosyal bilgiler derslerinde, cbs temelli uygulama ve etkinliklerin öğrenci başarısına ve derse karşı tutumuna etkisi
The influence of applications and activities based on gis in the teaching of social studies on student's succes and attitudes to the socail studies
- Tez No: 205314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Geography, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma, ilköğretim okullarındaki Sosyal bilgiler derslerinde CBS'nin kullanılması ile ilgili olarak yapıldığı için, öncelikli olarak Coğrafi Bilgi Sistemlerinin sistematiği hakkında bilgi verilmiştir. İkinci olarak da CBS'nin sosyal bilgiler derslerinde kullanılması ile eğitim- öğretime sağlayacağı katkılar üzerinde durulmuştur. Sosyal bilgiler derslerinde CBS'nin kullanılmasının hem dersleri daha canlı kılacağı, hem de yapılacak derslerin zihinde kalmasına vesile olacağı savunulacaktır. Çalışmada nicel ve nitel yöntem teknikleri birlikte kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde ortalama, frekans, standart sapma, t-testi ve ANOVA kullanılmış, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırma, iki ilköğretim 6. sınıfında, 33'ü deney grubunda 35'i ise kontrol grubunda olmak üzere toplam 68 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma sürecinde, bir gruba CBS temelli etkinliklerle, diğer gruba ise geleneksel yöntemlerle ders yapılmıştır. Kontrol grubundaki derslere hiçbir şekilde müdahale edilmemiştir. Sonuçta konuyla ilgili 25 soruluk çoktan seçmeli başarı testi uygulanarak frekans analizi, t-testi ve ANOVA da değerlendirilerek yorumlanmıştır. Nitel yöntem kullanılan kısımda, CBS ile yapılan derslerden sonra öğrencilere, açık uçlu ve yarı yapılandırılmış sorular sorulmuş ve sonuçlar analiz edilmiştir. v Başarı öntestinde; deney ve kontrol grubunun sorulara verdikleri doğru cevapların ortalaması, birbirine yakın olmasına rağmen, sontest sonuçlarından deney grubunun cevaplarının ortalamasının, kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde her iki gruba uygulanan sosyal bilgiler ve bilgisayar tutum ölçeklerinin sonuçlarından, deney grubunun tutumunun, kontrol grubuna göre daha olumlu olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel bulgularından çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde ise; CBS ile yapılan etkinliklerden öğrencilerin büyük zevk aldıkları, uygulamalar esnasında birbirleriyle daha kolay iletişim kurdukları, uygulamalar sonucunda da bilgi kaynaklarına ulaşmada daha başarılı oldukları görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin, araştırma becerisi, analiz ve sentez becerisi ile harita yapma ve yorumlama becerisi kazandıkları, en önemlisi konuları öğrenmede bu program sayesinde daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Bu bulguların ışığında, CBS temelli etkinlik ve uygulamalarla işlenen sosyal bilgiler derslerinin öğrencilerin başarılarında, geleneksel yöntemlere göre önemli oranda bir artışa yol açtığı, sosyal bilgiler derslerine ve bilgisayar kullanımına yönelik tutumlarında olumlu bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study concerns the usage of GIS in social studies lessons at primary schools. Therefore, firstly, we will give information about systematic of Geographic Information Systems. Secondly, we will focus on the necessity of the usage of GIS in social studies lessons. The usage of GIS in social studies lessons will provide lessons more lively and conduce lessons on pupils? memory. In this study both quantitative and qualitative methods are used together. At the analysis of quantitative data standart deviation ?ANOVA? is used and qualitative data are explicated by descriptive analysis method.The study is applied to 33 students from experiment group and 35 from control group, totally 68 students. During the research one group is taught by activities based on GIS, the other one is taught by traditional methods. The control group is never interfered. The results are evaluated at ANOVA and then commented. In the quantitative part of the study open ended and semi-constructive questions are asked to the students. And the results are evaluated at descriptive analysis method. Although the average of true answers given by experiment and control group in success pre-test are close to each other, it is concluded from final test that average of true answers given by experiment group is higher than average of true answers given by control group. Similarly, it is seen that attitude of experiment group is more positive than attitude of control group in the attitude scale of social studies and computer applied on both groups. When the results of qualitative data of the research it is confirmed that the students enjoyed much more from activities with GIS, they got across more easily with each other during applications, they are more successive to find information sources, they attained skills of analysis and synthesis and skills of map making and commenting at the end of applications. And most important one is it is confirmed that the students are more successive on learning the subjects thanks to this programme. At the end it is possible to conclude that the activities and applications based on GIS much more increased the success of the students in social studies than traditional methods. Besides, it has positive effect on the students? attitude to use computer and on social studies.