İşbirliğine dayalı ve bireysel bilgisayar destekli öğretimin öğrencilerin başarısına ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisinin karşılaştırılması
Comparison between effects of cooperative and individual computer based learning on students achievement and retention of learning
  1. Tez No: 205315
  2. Yazar: SİBEL GONCA (YILDIRIM) KAYABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmanın amacı Ortaöğretim 9. sınıf bilgisayar derslerinde işbirliğine dayalı bilgisayar destekli öğretim yönteminin öğrencilerin başarısına ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisini bireysel bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle karşılaştırarak test etmektir. Araştırmanın örneklemini, 2006 ? 2007 eğitim ? öğretim yılında Ankara ili Gölbaşı ilçesi Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi 9. sınıfta öğrenim görmekte olan 58 kişilik öğrenci grubu oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grupları rastgele olarak ayrılmıştır. Çalışmada ön-test, son-test, kalıcılık testi kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere işbirliğine dayalı bilgisayar destekli öğretim yöntemi, kontrol grubu öğrencilerine bireysel bilgisayar destekli öğretim yöntemi, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Elektronik Tablolama? ünitesi özel ders yazılımı ve çalışma yaprakları ile altı hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan 40 soruluk ölçme aracı, her iki gruba da öntest, sontest ve uygulamadan dört hafta sonra yapılan kalıcılık testi olarak kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin sontest ve kalıcılık puanlarının 0.05 manidarlık düzeyindeki analizi, SPSS programından yararlanılarak ilişkisiz örneklemler için t-testi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu ile kontrol grubunun başarıları arasında anlamlı bir fark bulunmazken, deney grubunda öğrenilenlerin kalıcılığıyla, kontrol grubunda öğrenilenlerin kalıcılığı arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak, öğrenmedeki kalıcılığın arttırılması için işbirliğine dayalı bilgisayar destekli öğretim yönteminin kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to test the effects of cooperative computer based learning method on the achievement and retention of learning by making comparison between this method and individual computer based learning method in 9th grade computer lessons. This research was carried out to 58 nineth grade students of Anatolia and Industry Vocational High School during the educational year of 2006 ? 2007 school year, in Gölbaşı, Ankara. Groups were selected by random method and divided into control and experimental groups. In the research, pre-post, retention test with control groups model was used. Cooperative computer based learning method was applied to the experimental groups while computer based individual learning method was applied to the control groups. ?Electronic Tabulation? unit was applied 6 weeks with worksheets and tutorial developed by the researcher. 40 question which were used in the research and prepared as a measurement tool were applied to both of the groups as a pre-post and as a retention test after 4 weeks of application. For the independent samples, t-test used with the help of SPSS program was employed to assess whether there were statistically significant differences between the achievement and retention points of students in the experimental and control groups where the level of significance is 0.05. The result of the research states that there is no significant difference between achievement of the experimental group and control group while there is a significant difference between retention points of them in favour of the experimental group. According to the result of the research; it is suggested that, cooperative computer based learning could be applied for increasing the retention of learning.