İstanbul ili ilköğretim okullarında uygulanan iş eğitimi ders programının değerlendirilmesi
Rating programme of science of technology education at primary schools in İstanbul city
  1. Tez No: 205316
  2. Yazar: HESNA DİLARA GÜLERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul İli İlköğretim Okullarında Uygulanan İş Eğitimi Ders Programında uygulanan eğitimin, öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Çalışma tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Araştırmacı tarafından literatür taraması sonucunda, araştırmayı oluşturacak verileri elde etmek amacıyla ilköğretim öğrencilerine uygulanmak üzere anket hazırlanmış ve öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evreni, 2005?2006 öğretim yılında İstanbul ili ilköğretim okullarında rasgele seçilen (Kadıköy - Moda İ.Ö.O, Üsküdar-Atatürk İ.Ö.O, Kartal - İhsan Bayrakçı İ.Ö.O ) okulların öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu programda eğitim alan 210 ( 102 kız, 108 erkek ) öğrencinin tamamı örneklem olarak seçilmiş ve ayrıca örneklem seçilmemiştir. Elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarını yorumlamak için verilerin analizinde frekans, yüzde dağılımları alınarak bulgular tablolarda yorumlanmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde İş Eğitimi dersi, ilköğretim okulu öğrencileri tarafından çok sevildiği görülmektedir. İlköğretim okulu öğrencilerinin en çok sevdiği ders Matematik ve Fen dersleridir. Üçte birinden fazlası da İş Eğitimi derslerini çok sevdiğini belirtmişlerdir. İş Eğitimi derslerinde, öğrenciler en çok Ev Ekonomisi alanına ilgi duymaktadır. İş ve Teknik Eğitimi alanına ise yarıdan fazlası ilgi göstermektedir. Özellikle Ticaret ve Tarım alanına karşı öğrencilerin ilgileri yetersizdir. Yetersiz olmasının sebebi ilköğretim okullarında yeteri kadar Ticaret ve Tarım öğretmenlerinin olmamasından kaynaklanmaktadır. İş Eğitimi derslerinin işlendiği atelye ve sınıf uygulama alanlarında ki araç gereç ve donanımların yarıdan fazlasında yeterli olmadığı görülmüştür. Öğrencilerin dört üçten fazlası malzeme teminini kendi imkânlarıyla karşılaşırken çok az bir kısmı malzeme temin edememektedir. İlköğretim okullarında İş Eğitimi dersleri öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini tanımalarında, zaman, malzeme ve enerji tasarrufu gibi alışkanlıkları kazandırabilmede, iş hayatı ile meslekleri tanımalarında, mesleki ilgi ve yetenekleri tanımalarında, karşılaşılan problemlere pratik çözümler getirebilmelerinde, bir iş yapmanın hazzını ve gururunu duyabilmelerinde ve yapılan işleri günlük hayatta kullanabilmelerinde etkili olduğu görülmüştür. İlköğretim okulu 8.sınıf öğrencilerine göre, İş Eğitimi derslerinde proje konularını kendileri tespit etmekte ve görüşleri dikkate alınmaktadır. Proje uygulamalarında sürenin yeterli olduğunu düşünmektedirler. İş Eğitimi derslerinde, öğrenciler en çok Ev Ekonomisi alanında proje faaliyetlerine katılmışlardır.
Özet (Çeviri)
This investigation aims to get opinions of the students about rating programme of the science of technology education at primary schools in Istanbul City. This descriptive research is based on scanned model. The data has been collected by scanning the related literature and using questionnaires. The questionnaire has been carried out by sampling all students among the 210 students studying science of technology in Moda Elementary School, Atatürk Elementary School and İhsan Bayrakçı Elementary School in Istanbul City. The data analyzed by frequency, percentage and arithmetic mean techniques. To explain the research results, findings are commented on using tables which?s are formed by analyzing data. In the evaluation of the findings obtained from the research, primary schools students enjoyed science of technology lessons very much. Primary schools students enjoyed mathematics and science lessons at most. More than one part of three, are also enjoyed science of technology lessons very much. At science of technology lessons, students are interested in Home Economics at most. More than one part of two, are interested in Work and Technique Education. Especially they show insufficient interest in Trade and Agriculture field, because of there are no Trade and Agriculture teachers at their schools. Due to application based studies, science of technology lessons are enjoyed very much by primary school students. It has been occurred that more than half of the workshops and classes, where science of technology lessons are studied, are insufficient in terms of tools and materials. More than three part of four of the students bought the materials by themselves whereas very few of students could not get the materials. It has been occurred that science of technology lessons help students; to recognize their interests and abilities, to gain time, material and energy management habits, to recognize business life and occupations, to recognize occupational interests and abilities, to find a practical solutions while facing a problem, to be proud of themselves after an achieved workshop and using it in workaday life. According to the primary school (8. level) students?, they can assign project subject by themselves and their opinions are taken note. At workshops, they are thinking that it is enough time to finish the project. At science and technology lessons, students did the Home Economy project at most.