Örgütlerde stratejik planlama sisteminin oluşturulması ve emniyet genel müdürlüğünde bir uygulama.
Forming of strategic planning system in organizations and practice in general directorate of security.
- Tez No: 205320
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN ÇİL, PROF.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU, Y.DOÇ. MELİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma ile örgütlerde stratejik planlama sistemi ile Emniyet Genel Müdürlüğünün var olma amacına uygun olarak gelişen ve değişen koşullara uyum sağlama kapasitesini arttırma ve organizasyonun başarısını sağlama noktasında stratejik plan ve düşüncenin önemi ve süreçlerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Araştırma 16 sorudan oluşan anket formunun Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı'nda görevli 190 kişilik bir personele uygulanması sonucu elde edilen verilere dayanmaktadır. Araştırmada çalışanların stratejik planın ilke ve süreçleri hakkındaki düşünceleri araştırılarak, çeşitli demoğrafik değişkenler ışığında ölçümü yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bazı önemli sonuçlar şöyledir; Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı'nda görevli Polislere stratejik planlama konusunda almış oldukları eğitimin düzeyi düşük olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu kurumun benimsenmiş bir misyonunun ve belirlenmiş amaçların olması gerektiğine katılmaktadır. Kararsız kalan katılımcılar dışındaki çalışanların çoğunluğu, stratejik planlama yapılırken kurum kaynaklarının analizinin yapılması gerektiği fikrine sahipken, stratejik planlama yapılırken çevre koşullarının dikkate alınmaması ve özellikle de kurumdaki tüm bireylerin katılımının sağlanmaması, alınan kararların gerçekçi ve somut hedeflerden oluşmaması katımcılar tarafından başlıca sorunlar olarak ifade edilmektedir. Dolayısıyla ileride yapılacak olan çalışmalarda stratejik planlama konusunda sıkıntılar olabileceği düşünülmektedir. Katılanların stratejik planlama süreci konusundaki düşünceleri ile unvanları arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Test sonucunda ankete katılan polislerin stratejik planlama sürecine bakış açıları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Yine test sonucunda ankete katılan polislerin stratejik planlama sürecine bakış açıları ile eğitim durumları ve yaşları arasında anlamlı bir fark olmadığı anlaşılmaktadır. Katılanların, stratejik planlama ilkeleri konusundaki düşünceleri ile unvanları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Test sonucunda ankete katılan polislerin stratejik planlama ilkelerine bakış açıları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Yine test sonucunda ankete katılan polislerin stratejik planlama ilkelerine bakış açıları ile eğitim durumları ve yaşları arasında anlamlı bir fark olmadığı anlaşılmaktadır. Araştırmanın sonunda yer alan sonuç ve öneriler kısmında, yukarıda belirtilen değerlendirmeler daha geniş bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
genders. And even so, it was understood from the result of the test, there was not any meaningful difference between their educational situations and age about to the point of view of the participants to strategically planning process. It was determined that there was not a meaningful difference between their thoughts and ranks, who participated to the survey about the topic of strategically planning principles. As a result of test; it was determined that police who participated to the survey had not any meaningful difference between their views of point of strategically planning principles and their genders. And even so, it was understood from the result of the test, there was not any meaningful difference about the point of view to strategically planning principles and their educational situations and age. Evaluations stated above have been explained in details at conclusions and proposal parts of research.