Web tabanlı eğitimde kullanılan oyunların başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effect of games used in web based education on success and permanency
  1. Tez No: 205345
  2. Yazar: GÜLTEN GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Oyunların eğlendirici özellik taşırken, oynayanların motivasyonlarını da artırdığı yapılan çalışmalarda görülmektedir. Dolayısı ile oyunlarla desteklenen veya gerçekleştirilen öğretme etkinliğinin, öğretim sürecinin verimliliğini arttırabileceği düşünülebilir. Günümüzde öğretim sürecinin verimliliğini arttırabilmek için bilgisayar ve internet teknolojilerinden de yararlanılmaktadır. Bu nedenle hem internet teknolojisinden hem de bilgisayar oyunlarından yararlanılarak geliştirilen eğitsel ortamları destekleyici materyaller, öğretim sürecini daha aktif ve daha eğlenceli bir ortam haline dönüştürebilir. Bu araştırma, web tabanlı eğitimde, zorluk dereceleri farklı olan ünitelere yönelik hazırlanmış oyunların kullanım durumunun, öğrencilerin başarısına ve kalıcı izli öğrenmelerine katkısını ortaya koymaktadır. Araştırma, Başkent Üniversitesi, Ticari Bilimler Fakültesi, ?Bilgisayar Kullanımı? dersini alan 1. sınıf öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, bu ders için açılan 12 grup arasından yansız atama yolu ile belirlenmiş dört grup öğrenciden toplam 50 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın hipotezlerini test etmek amacıyla görsel tasarımları aynı olan fakat iki farklı ünite içeren dört web tabanlı eğitim materyali tasarlanmış ve kullanılmıştır. Ayrıca her iki ünite için de kullanılmak üzere eğitsel oyun özelliklerine uygun bir oyun geliştirilmiştir. Geliştirilen bu oyun, ünitelerin içerisinde yer alan konuların alıştırmalarında kullanılmıştır. iii Araştırmanın deneme grubu öğrencileri, ilgili üniteye ait alıştırmalarda oyunların yer aldığı, kontrol grubu öğrencileri ise alıştırmalarda oyunların yer almadığı materyaller ile çalışmışlardır. Araştırmada öğrenciler üniteleri, ders programında belirlenen haftalarda ders saati süresi boyunca işlemiştir. Deneme sonunda, geçerlilik ve güvenirlilik analizi sonuçlarına göre oluşturulmuş ünitelere ait testler, öğrencilerin başarılarını ve öğrenmelerindeki kalıcılığı ölçmek amacı ile uygulanmıştır. Test sonuçları SPSS programı aracılığı ile analiz edilerek, gruplara ait ortalamalar ve standart sapmalar tespit edilmiştir. Araştırmada deneme ve kontrol gruplarının normal dağılıma sahip olup olmadıklarını görmek amacıyla Kolmogov-Smirnov testi uygulanmış, buna bağlı olarak grupların başarı testi karşılaştırmalarında t-testi kullanılmıştır. Deneme ve kontrol gruplarının başarı testi ortalamaları anlamlı derecede farklı çıktığından dolayı grupların kalıcılık testinin karşılaştırmalarında, başarı testinin etkisini ortadan kaldırmak üzere Kovaryans analizi yapılmıştır. Araştırmada ayrıca, zorluk dereceleri farklı olan ünitelerin, öğrencilerin başarılarına etkisini ölçmek amacı ile t-testi uygulanmıştır. Bunun yanında materyaller hakkında görüş bildiren öğrencilerin görüşleri değerlendirilerek kategorileştirilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, her iki ünitede de oyunların kullanıldığı ve kullanılmadığı web materyalleriyle çalışan öğrencilerin öğrenmelerinin ortalama başarı puanları arasında oyunlu materyal lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin öğrenmelerindeki kalıcılığı ölçmek amacıyla, uygulamadan 15 gün sonra yapılan kalıcılık testi sonucunda; oyunların kullanıldığı ve kullanılmadığı web materyalleriyle çalışan öğrencilerin öğrenmelerinin kalıcılıkları arasında oyunlu materyal lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Ünite farklılıklarının öğrenci başarısı üzerindeki etkisine bakıldığında, ünitelerin zorluk derecelerinin, oyunlu materyalleri ile çalışan öğrencilerin başarılarına Ünite 2 lehine etki ettiği, oyunsuz materyalle çalışan öğrencilerin başarılarına ise etki etmediği sonucuna varılmıştır. Bunun yanında, oyunlu ve oyunsuz materyaller hakkında görüş bildiren öğrencilerin, materyalleri olumlu yönde değerlendirdikleri görülmüştür. Araştırmanın sonuçları, ünitelere ait konuların alıştırmalarına yerleştirilen oyunların, öğrencilerin başarısına ve öğrenmenin kalıcılığına etki ettiğini göstermiştir. Bu araştırma sonuçları doğrultusunda web tabanlı eğitimde öğretim yazılımı tasarlanırken alıştırmalarda oyunlara yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies show that while games have enternaining aspects, they also increase motivation of the learners. Therefore one can conclude that learning supported by games may increase the efficiency of learning process. At the present day, computer and internet technologies are benefited for increasing the efficiency of learning process. Thus, educational environment supporting materials which are developed by utilizing both internet and computer technologies can alter learning process into a more active and enternaining environment. This research determines whether the success and permanency of students is effected by their studying with or without web materials which includes games developed for units having different difficulty levels. The research is carried on the first year students attending ?Computer Skills? class in Faculty of Applied Sciences, at Baskent University. The test and the control groups consisting of 25 people each are gathered by objective appointment method, from four groups of students of 12 sections. In order to test the hypothesizes; four web based instructural materials, consisting of two different units but same visual drafts are planned and used. In addition, a game fitting instructural game characteristics, is improved for both units which was used in the exercise parts of the units. The test group of the research studied with the materials on the exercise parts consisting games and the control vi group on the exercise parts without games. In the research, the students studied the units during the lessons as scheduled before. The results are analyzed by SPSS program and the mean and the standard deviation are established. In this research, Kolmogov-Smirnov Test is applied to see if test and control groups had a regular correlation or not and t-test is used in the comparison of success tests. As the mean of success test of these two groups were significantly different; while comparing two gruoups? permanency test, covariance analysis is carried out to remove the effect of success test. And also, t- test is applied to test the effects of different units with different dificulty degrees on the success of the students. In addition, the students? opinions about materials are categorized and interpreted. As a result, it is found that in both units; the success of the learning of students studying on web materials consisting games is significantly different than students studying on web materials without games. After 15 days from the application, a permanency test is applied which resulted that the permanency of learning of the students studying with the games used web materials, is significantly different than students studying without games. It is tested if the differences of the units, effect the success of the students, and seen that the difficulity of the units effects the students? success studying with gamed materials positively and no effect on students studying without games. In addition, as students? opinions of the materials are evaluated, it is seen that materials with games or without games effect students mostly positively. The results of the research show that the games directing to the units or games in the exercises have effects on success and permanency of learning of the students. According to the results, it is suggested that the exercises should consist games when designing educational software on web based education.