Öğrenme stilleri ve 4mat modeline dayalı öğretimin lise tarih derslerindeki öğrenci başarısına etkisi
Learning styles of teaching based on 4mat model on the student success for high school history lesson
  1. Tez No: 205346
  2. Yazar: ZEKİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu arastırmada, Ögrenme Stilleri ve 4MAT Ögretim Modelinin, lise 1. sınıf tarih dersi Tarih Bilimine Giris ünitesinin ögretiminde ögrencilerin tarih dersi basarıları üzerine etkisi incelenmistir. Arastırma, tarama ve deneysel desende olmak üzere iki boyutta gerçeklestirilmistir. Arastırmanın tarama boyutunda 2005-2006 Ögretim Yılı 1. yarı yılında Bozüyük Sehit Zafer pek Lisesi'nde 9.sınıf ögrencisi olan 116 ögrenciye Kolb(1985) Ögrenme Stili Envanteri uygulanmıstır. Deney grubu ögrencilerinin %50.9'unun analitik ögrenen ,%24.6'sının imgesel ögrenen, %12.3'ünün sag duyulu ögrenen ve yine %12.3'ünün dinamik ögrenen grubuna dahil oldugu belirlenmistir. Verilerin analizinde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama kullanılmıstır. Arastırmanın deneysel boyutu, 116 lise 1.sınıf ögrencisi üzerinde uygulanmıstır. 57 ögrenciden olusan deney grubuna 6 hafta boyunca (12 ders saati) tarih dersi Tarih Bilimine Giris ünitesi, 4MAT Ögretim Modeline uygun olarak ögretilmis, 59 kisiden olusan kontrol grubu ögrencilerine ise aynı ünite, ders kitabına baglı kalınarak geleneksel ögretim yöntemleri kullanılarak ögretilmistir. Ögrencilere uygulama öncesi ve sonrasında Tarih Bilimine Giris ünitesi basarı testi öntest-sontest olarak uygulanmıstır. Verilerin analizi için t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) ve Çift Yönlü Varyans Analizi kullanılmıstır. Arastırmada, deney ve kontrol grubu ögrencilerinin sahip oldukları ögrenme stillerinin, cinsiyete göre farklılasıp farklılasmadıgı incelenmistir. Öncelikli ögrenme stillerinin her iki grupta da cinsiyete göre farklılasmadıgı belirlenmistir. Deney ve kontrol grubu ögrencilerinin sontest basarı puanlarının ögrencilerin ögrenme stili tercihlerine göre degismedigi de yapılan analizler sonucu ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
In this research, learning style and 4MAT teaching model of the high school?s first class history lesson, in the unit of History Science Entrange teaching, the ifluence on the achievement of students in history lesson was researched. nvestigotion has been materiolited in two extens as surveillance and experimental in desing. Surveillance extent of the investigation has been put into practiced Kolb (1985) Learning Style Inventory for one hundred sixteen freshman class students who are in Sehit Zafer pek High School in 2005-2006 educational year first seviterm .It has been stated that % 50.9 of the experiment group students is included in the group learning as Analytic %24.6 of them is included in the group learning as imaginatory %12.3 of them is included in the group learning as commensense and again %12.3 of them is included in the group learning as dynamic.n the analyze of the givens, Frequency avarage, percent avarage and aritmetic avarage is used. Surveilance extend of the investigation was carried out on 116 freshmans.n experiment group ,which is exist of 57 students during the six weeks (12 lesson time) history lesson and the unit of History Science Enterance?s teaching model, also control groups students which consist of 59 people was tought by sticking to the some unit lesson took and using traditional teaching method. History science entrance succes unit test has been practıced as priosutest and last test to students during the previass and following of practice.T-test, one sided variance Analysis (ANOVA) and two sided variance analysis have been practiced for analysis of dotums. ix In investigation ,whether experiment and control group student?s learning styles make diffence in sex has been searched and it has been stoted that first learning styles make no diffence in sex in two group. As a consequency of the analysis carried aut that last test achievements of the students group of experiment and control not change according to studies. Style of students preference as well. It has been found a meaningful difference betwen group of experiment and control before and other experiment prior and last test?s total achıevement poınts of the unıt of History Sience Entrance. It has been found a meaningful difference between.Students prior and last achievements points about unıt. It has been stoted that the achievement points that belong to the unıt of History Science Entrance.Test of experiment and control group students who were applied two dıfferent teachings show meaningful disimilarities from before experiment to later. The means mutualeffects of different proceduxes groups (experiment and control group) and the factors of repeated measurements.The unity History Science Entriance Test Achıevements Levels.