Türkiye'de konservatuvarlar ve eğitim fakültelerindeki çalgı eğitiminde kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının performansa etkileri
The effect of muscle and skeleton system discomfort their performance in concervatueries, music education depertments in Turkey
- Tez No: 205344
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu arastırma, Türkiye'deki müzik ve çalgı egitimi yapan ve müzik ve çalgı ögretmeni yetistiren Yüksek Ögretim Kurumlarında görev yapan çalgı ögretim elemanları ve ögretim elemanı adayları olan Lisans 4. sınıf çalgı ögrencilerinin, uygulanmakta olan çalgı egitimi derslerinde karsılasılan kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının performansa, egitime etkilerine iliskin görüslerini ortaya koyarak , bu alana katkı saglamak amacıyla yapılmıstır Arastırmada yer alan nitel veriler daha çok kaynak tarama yoluyla, nicel veriler ise çalgı ögretim elemanlarına ve Lisans 4. sınıf çalgı ögrencilerine uygulanan anket ve görüsme formlarıyla elde edilmistir. Anket ve görüsme formları yöntemiyle elde edilen veriler frekans ve yüzde alınarak tablolar yardımıyla yorumlanarak açıklanmıstır. Bu arastırmanın evrenini, Türkiye'deki Üniversitelerin Egitim Fakültelerine baglı Güzel Sanatlar Egitimi Bölümleri Müzik Egitimi Ana Bilim Dalları ve Türkiye'deki Üniversitelere baglı Konservatuvarlar olusturmakla birlikte; örneklemi, Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi, Burdur Süleyman Demirel Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Egitimi Bölümlerinin Müzik Egitimi Anabilim Dalları, Hacettepe Üniversitesi , Anadolu Üniversitesi, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarları olusturmaktadır. Arastırmanın sonucunda Çalgı ögretmenlerinin ve son sınıf ögrencilerinin büyük çogunlugunun çalgı egitimleri boyunca agrıyla karsılastıkları, bu konu ve bedenleri hakkında yeterli arastırma yapmadıkları/yapamadıkları, bazı bilinçsiz yasamsal ve çalgısal hareketlerin sonucunda agrıların egitimlerinde aksamaya yol açtıgı görülmüstür. Arastırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this studies to reflect the opinions of instrument teachers working and the students attending at music education department about the effects of muscle and skeleton system injures and discomfort on their performance. The data was collected trough literature rewiev, interwievs with the tastement teaching staff and the students and a questionaire administired to the instruments teaching staff and the students. The data gathered trough the interwievs and the questionaries was analized trough frequencies and percentes valwes and shown in tables. The population at this study is the universities?s music education departments and conservalories in Turkey. The sample consisted at Samsun On Dokuz Mayıs, Burdur Süleyman Demirel, Ankara Gazi, Hacettepe, Anadolu, Mersin Universities. The results of the study shown that most of the students and the instrument teachers encaunted pain during their instrument education and this pain affected their instrument education repatively because at their luck of information about this issue and their mathong. In the study, some suggestions were made in light of the results.