Arapça yazma becerileri öğretiminde iletişimsel yaklaşım
The communicative approach in Arabic writing skills
  1. Tez No: 205357
  2. Yazar: MURAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizde son yıllarda yabancı dil olarak Arapçanın ögretimi büyük önem kazanmıstır. Türkiye'de de bu gelismeler ısıgında Türklere Arapça ögretimi alanında birçok yeni yöntem gelistirilmistir. Bu arastırmamızda geçtigimiz yirmi yıl içerisinde dil ögretiminde büyük bir çıgır açan iletisimsel yaklasımın Arapça ögretiminde uygulanması ele alınmıs, modern dilbilimin verileri ısıgında bu yaklasım, yabancı dil ögretimindeki temel dört beceriden biri olan yazma becerilerine uyarlanmıstır. Giris bölümünde, arastırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, sayıltıları, tanımları ve terimleri ele alınmıs, arastırmanın yöntemine ve iletisimsel yaklasımla ilgili yapılmıs çalısmalara deginilmistir. Birinci bölümde; Türkiye'de yabancı dil ve Arapça ögretimi, Arapça yazma becerisi ögretimi incelenmistir. kinci bölümde, iletisimsel yaklasım ve iletisimsel yaklasımın özellikleri; iletisimsel yaklasımda yabancı dil ögretim tekniklerine ve iletisimsel yöntemle Arapça yazma becerisi ögretiminde uygulanması için gelistirilen etkinliklere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Recently Teaching Arabic as a Foreign Language has gained a great importance in Turkey. In the light of these developments many new methods have been improved for teaching Arabic to Turks. In this research the applications of the communicative approach that has created a big impact in foreign language teaching in the last twenty years, has been applied to one of the four main skills of a language that is the writing skill in the Arabic language. In the introduction chapter of this research the aims of the study, its importance, hypothesis, definitions and concepts as well as other studies concerning the methods of this study and the communicative approach has been discussed. Teaching a Foreign Language in Turkey and Teaching Arabic as well as Arabic writing skills have been examined in the first chapter. The second chapter of this study looks into communicative approach and its qualities and also looks into the techniques in teaching a foreign language with the communicative approach and the activities that have been developed to apply in Teaching Arabic according to this approach. The last part of the research presents results and suggestions of this study.