Arapça eğitiminde duygusal zeka boyutu
Emotional intelligence dimension in arabic teaching
  1. Tez No: 205358
  2. Yazar: SAMİ OKTAY DURUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHANER AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Arap dili eğitimi çok boyutlu bir süreçtir. Arapça öğretimi programlarını olu?turan, öğrenme / öğretim yakla?ımı, motivasyon, ileti?imsel durum, derse katılım, öğrenme, öğretmenin tutumu, öğretime değer verme, ortam uygunluğu, hedef dile ilgi gibi etkenler duygusal zeka ile yakından ilgilidir. Bu tezin amacı, Arap dili eğitiminde duygusal zekayı kullanarak, öğrencilerin ba?arı oranlarının artırılıp artırılamayacağını ara?tırmaktır. Giri? bölümünde, sorun, çalı?manın konusu, amacı, önemi, sınırları ve yöntemi sunulmaktadır. ?lk bölümde, ara?tırmacı duygusal zekayı ve duygusal zekayı olu?turan parçaları detaylı bir biçimde anlatmı?tır. ?kinci bölümde ise, ara?tırmacı duygusal zeka ve onu olu?turan parçaları Arap dili eğitimi bağlamında kapsamlı bir biçimde açıklamı?tır. Üçüncü bölüm, ara?tırma modeli, yöntemi ve veri toplama teknikleriyle ilgilidir. ?lk olarak, beyin fırtınasını ve zihin haritalarını içeren duygusal zeka etkinlikleri uygulanmı?tır. ?kinci olarak, öğrencilerin duygusal zeka konusundaki bilgileri hakkında bir anket uygulanmı?tır. Son olarak da, iki farklı konuda iki örnek ders i?lenmi?tir. Bu iki örnek dersin sonuçları kar?ıla?tırılmı?tır. Sonuç bölümde ise, konuyla ilgili çıkarımlar ve çalı?manın bir özeti yer almaktadır. Tezin üç ek bölümü vardır. Birinci bölümde, duygusal zeka etkinliğinde yer alan zihin haritalarından örnekler, ikinci bölümde anket ve sonuçlarının dökümü, üçüncü bölümde ise iki örnek derste i?lenen ünitelerin fotokopileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arabic language education is a multi-dimensional process. The various constituants which form Arabic language teaching programs such as learning/teaching approaches, motivation, communicative situation, learning, attitudes of the teacher, giving value to teaching, suitability of the atmosphere, interest towards target language are closely related to emotional intelligence. The concern of this thesis is how to increase Arabic language students? success by employing emotional intelligence in Arabic language education. In the introduction part, the problem, background to the study, purpose and significance of the study, scope and limitations and methodology are outlined. In the first chapter, the researcher has explained emotional intelligence and its components in a detailed way. In the second chapter, the researcher has metioned emotional intelligence and its components in the context of Arabic language teaching and learning in details. Third chapter includes the model of the research, methodology and data collection procedures. First, emotional intelligence activity including brainstorming and mind-mapping has been implemented. Then, the questionnaire on the students? emotional intelligence bachground has been employed. Last, two model lessons on different topics have been presented and their results have been compared. In the conclusion part, a summary of the study accompanied with implications for Arabic language teaching are stated.The thesis includes three appendices: 1) Sample Mind Maps in emotional intelligence activity. 2) The questionnaires on the students? emotional intelligence background and their analyses. 3) Photocopied units of model lessons.