Bosna-Hersek'in islamlaşma süreci (xv. ve xvı. yy)
The process of islamization of Bosnia and Herzegovinia (xv. ve xvi. yy)
  1. Tez No: 205359
  2. Yazar: KEMAL NURKIC
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSRAFİL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Balkanlarda üzün süre devam eden Osmanlı hâkimiyeti, Balkan tarihinin seyrinde ve bu topraklarda yasayan halkın dini, siyasi ve kültürel alanlardaki gelisiminde önemli tesirler bırakmıstır. Bu çalısma, bir Balkan ülkesi olan Bosna-Hersek'in Osmanlı dönemiyle birlikte baslanan slamlasma sürecini konu edinmektedir. Çalısma iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde kısaca Balkan tarihi, slam öncesi ve slam'ın bu bölgelere ilk gelis süreci, Balkanlarda ihtida hareketleri, Bosna'da slam'ın yayılması, slam'dan önce buradaki dini gruplar ve Osmanlı döneminde Bosna gibi konular ele alınmıstır. kinci bölümde Bosna-Hersek'in slamlasma süreci, slamlasmayı etkileyen faktörler, ihtida hareketlerinin amilleri, slamlasma sürecinde Osmanlı yönetiminin olumlu ve olumsuz rolü, XV. ve XVI. yüzyılda Bosna'daki nüfus oraları gibi konular ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Ottomon domination, which have carried in Balkans for along time had effect on religious, political, and socio-cultural development of people who have been living in this areas. Our study dealt with process of Islamization of Bosnia and Herzegovinia as a Balkan country which has begun in Ottomon period. Our study mainly composed of two chapters. In the first chapter, we tried to explain the topics such as history of Balkans, situation before and after Islam, spreading of Islam in Bosnia, religious communities in Bosnia before Islam, and Bosnia in Ottomon period. In the second chapter, we dealt with process of Islamization in Bosnia-Herzegovinia, some factors having influence on Islamization, some conversion movements between faiths, pozitive and negative role of Ottoman administration in process of Islamization in Bosnia, and some population rates in Bosnia and Herzegovinia in XV. and XVI. century.