Duygusal zeka becerileri eğitimi programının şehit ailelerinin depresyon ve anksiyete düzeylerine etkisi
The effect of the emotional intelligence skills training program on the depression and anxiety levels of martyr families
  1. Tez No: 205376
  2. Yazar: MUHİTTİN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK FİKRET KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma Samsun il merkezinde ikamet eden ve Samsun Şehit Aileleri Derneği üyesi olan 74 kadın, 94 erkek toplam 168 kişi üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmada kontrol gruplu ön-test son-test model kullanılmıştır. Araştırmanın başında 12'şer kişilik deney ve kontrol grupları oluşturulmuş, deney ve kontrol gruplarına Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri ön-test olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri ön-test puanları üzerinde Mann Witney-U Testi uygulanmış ve anlamlı bir farklılığın bulunmadığı saptanmıştır. Bu aşamadan sonra deney grubunda bulunan 12 bireye 12 hafta boyunca Duygusal Zeka Becerileri Eğitimi Programı uygulanmıştır. Kontrol grubuyla ise herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Program sonunda, deney grubunun Beck Depresyon ve Beck Anksiyete envanterlerinden aldıkları ön-test ve son-test puanları arasındaki farklılığın 0.01 düzeyinde anlamlı olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, Duygusal Zeka Becerileri Eğitimi Programının şehit ailelerinin depresyon ve anksiyete düzeylerinin düşmesinde olumlu yönde etkileri olduğunu göstermektedir. Araştırmada elde edilen bulgular, literatür ışığında psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri ile sevilen bir insanın yitimine bağlı olarak gelişebilen depresyon ve anksiyete bozuklukları açısından tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A control group based on a pre-test and post-test model was deployed in the experiment. Two groups of 12 were formed as experimental and control groups at the beginning of the research. Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory were applied as the pre-test to both groups. The Mann Whitney-U Test applied to the Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory scores of the experimental and control groups showed negligible difference. This was followed by the Emotional Intelligence Skills Training Program course for the 12 members of the experimental group during 12-weeks. The control group was left as it was. At the end of the program, the experimental group showed a significant difference of 0.01 between Beck Depression and Anxiety Inventories pre-test and post-test scores. The data obtained by the research showed that Emotional Intelligence Skills Training Program has a positive effect on decreasing depression and anxiety levels of the families of casualties. Data obtained by the research were examined from a perspective of depression and anxiety disorders caused by loss of a loved one and the relevant psychological counseling and guidance literature. Suggestions were made accordingly.