Sünbülzâde vehbî'nin şevk-engîz mesnevisinin karşılaştırmalı metni ve konularının incelenmesi
The edition criticial and research of the subjects of şevk-engîz masnavi of sünbülzâde vehbî
- Tez No: 205384
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
18. yüzyıl, Divan edebiyatında ?ran etkisinin gittikçe azaldığı bir dönemdir. Bu dönemde, yerlilesme ve sadelesme hız kazanmıs, özellikle de mesnevilerde, yerli hayatı yansıtan unsurlar sıkça kullanılmıstır. 18. yüzyıl sairlerinden Sünbülzâde Vehbî, siirlerinden çok mesnevileriyle tanınmıs bir sairdir. Yaptığımız katalog taramaları ve alan arastırmaları sonucunda gördük ki asıl ününü mesnevileriyle kazanmıs olan bu sairin, ?Sevk-engîz? adlı mesnevisi üzerine hiçbir çalısma yapılmamıstır. Çalısmamızda, yapıtlarında yerli hayatı yansıtan, halk söyleyislerini, deyim ve atasözlerini sıkça kullanan Sünbülzâde Vehbî'nin ?Sevk-engîz? adlı mesnevisini ele aldık. Yapıtın karsılastırmalı metnini olusturup, içerdiği konuları inceledik. Yapılan bu çalısma ?Sevk-engîz?in günümüzde de okunabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, 18. yüzyıl mesnevilerinde, gerek konu gerek konuların islenisi bakımından Divan edebiyatının klasik anlayısının dısına çıkıldığını gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The 18th century was a period in wich the impression of Iran in Divan literature was gradually decreased. In this period, being native and being artless gained speed and especially with the masnavis, the elements reflecting domestic life were often used. One of the 18th century poets, Sünbülzâde Vehbî, was known for his masnavis rather than his poems . As a result of our catalog scanning and researches of field we have realized that there is no study on the masnavi called ?Sevk-engîz? of this poet who gained his actual fame for his masnavis. In our study, we dealt with the masnavi called ?Sevk-engîz? which belongs to Sünbülzâde Vehbî who frequently used public prononciation, sayings, and idioms and so reflected domestic life in his works. We developed a edition criticial of the work and analysed the subjects it involved. This study is going to make it possible to read ?Sevk-engîz? nowadays. Also, it is going to show that in 18th century masnavis there was a departing from the classical concept of the Divan literature from the from the view of both subjects and their being treated.