The techniques for the use of popular culture in teaching english at primary schools
The techniques for the use of popular culture in teaching english at primary schools
- Tez No: 205385
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZERRİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalısmada çocuk popüler kültür ürünlerinin ilkögretim düzeyinde dil ögretiminde kullanılıp kullanılamayacagı ve eger kullanılabilirse, bu ürünleri kullanırken, hangi dil ögretim tekniklerinin daha etkili oldugunu arastırmak amaçlandı. Arastırma için rastlantısal olarak 33 kisiden olusan bir grup altıncı sınıf ögrencisi seçildi ve bu ögrencilere otuz altı ders saati boyunca popüler kültür ürünleriyle ders anlatıldı. Uygulamalar öncesinde, ögrencilerin sevdikleri popüler kültür ürünlerini belirlemek amacıyla bir anket verildi. Anket sonuçları ve bazı ölçütler dikkate alınarak popüler kültür ürünleri seçildi. Uygulama sırasında ögrencilere iki gelisim sınavı uygulandı ve bu sınavlar hem kendi içinde, hem de popüler kültür ürünleri kullanılmayan bir önceki dönemde uygulanan iki sınavla kıyaslandı. Sonuçlar T-test kullanılarak degerlendirildi ve uygulamanın sonunda verilen ikinci gelisim sınav sonuçlarıyla, yıl içinde verilen tüm diger sınav sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oldugu bulundu. Bu bulgular, popüler kültür ürünleri kullanımının ögrencilerin sınav basarısını artıracagını gösterebilir. Tekniklerin etkinligini degerlendirmek amacıyla ögrencilere anketler verildi ve ögrenciler uygulama boyu kullandıkları bir deftere yorumlarını yazdılar. Sonuçlar serbest tekniklerin en zor teknikler olarak nitelendirildigini, ancak ögrencilerin kendi ürünlerini olusturabildikleri için mutlu olduklarını gösterdi. Bunun yanı sıra fiziksel hareket gerektiren tekniklerin daha çok sevildigi, konusma ve dinleme içeren tekniklerin okuma ve yazma gerektiren tekniklere göre daha çok tercih edildigi gözlendi. Ögrencilerin genelde derse aktif olarak katıldıgı belirlendi. Bazı tekniklerin olumsuz yönünün uygulama süresince olusabilecek gürültü oldugu görüldü. Böylece, bu çalısma çesitli popüler kültür ürünlerinin degisik teknikler yardımıyla eglenceli ve stressiz bir dil ögretim ortamı saglamak amacıyla kullanılabilecegini göstermistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the products of children popular culture may be used in teaching English at primary schools and if it is possible, what language teaching techniques are more effective while using these products. A group of thirty-three sixth graders has been selected randomly and instructed for thirty-six class-hours of lessons using popular culture products. Before the instructions, the students have been given a questionnaire to investigate the popular culture products they like. The products have been chosen considering the questionnaire results and some criteria. During the instructions, two progress tests have been given, and they are compared both to each other and to the two progress tests of the previous term in which the students were not instructed with popular culture. The results have been analyzed through T-test, and it is found the second progress test of the experimental term is significantly different from all the progress tests given in the very year. This may illustrate that using the products of popular culture leads to a rising line of student progress and success in the progress tests. To evaluate the effectiveness of language teaching techniques, the students have been given questionnaires, and written some comments in their action logs. The results have demonstrated that free techniques are regarded to be the most difficult ones; however, the students have enjoyed creating their own products. Besides, the techniques requiring physical activities are liked more, and the techniques involving speaking and listening are preferred to the reading and writing ones. Moreover, it is found that popular culture products have increased the students? participation to the course. The disadvantage of some of the techniques is seen to be the possible noise. The study has illustrated that using different techniques with various popular culture products may be used to create a stress-free and entertaining teaching atmosphere.