Türkiye'de gelir dağılımı bozukluğunu önlemeye yönelik kamu politikaları
The Public politics role of income distribution justice
- Tez No: 205415
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTürkiye'de Gelir Dağılımı Bozukluğu Önlemeye Yönelik Kamu PolitikalarıZafer SÜRÜCÜDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüMaliye Anabilim DalıGelir dağılımında adalet sorunu tarihin her devrinde devlet yöneticilerininçözmesi gereken bir konu olarak yerini almıştır. Buna rağmen ne yazık ki, bir türlü buadalet sağlanabilmiş değildir. Ancak amaç bir nebze bile olsa dağılımda orta kesiminpayını artırmaktır. En düşük gelir grubu içerisindekilerle en yüksek grup arasında kikişiler arasında 70 katı kadar bir farkın olması bu adaletsizliğin vicdanları sızlatacakboyutlarda olduğunu bizlere göstermektedir.Gelir dağılımı hiçbir zaman kendi kendine dengeye gelecek bir yapıya sahipdeğildir. Bu yüzden devletin bu duruma müdahale edip, ikincil dağıtımla adaletisağlamaya yönelik uygulamalar yapması genel kabul gören bir durumdur. Tezimizinkonusu olan gelir dağılımında adaletin sağlanmasında kamu politikalarının rolüyukarıdaki açıklamayla uyum içerisindedir. Kamu veya devlet elinde ki araçlarla gelirdağılımına müdahale etmeli ve gelirin vatandaşlar arasında dağılımında en yüksekadalete ulaşmayı sağlamaya çalışmalıdır.Devlet gelir dağılımına elindeki araçlarla müdahale ederken hangi araçlarıkullanacağına veya ekonominin o günkü konjonktürüne göre hangi araçlarınmüdahalede etkili olacağı veya hangi oranlarda müdahale edeceğini, kendisininbelirlediği politikalarla sağlar. Bu kamu politikaları çok çeşitlidir. Konumuz açısındankamu politikalarının genel yapıları özetlenerek, gelir dağılımına müdahale şekilleritezimizin ana temasını oluşturmaktadır.Sonuç olarak gelir dağılımı adaleti, dünyada sağlanması en zor olan hedeflerdenbirisidir. Dünya tarihinde ülkelerin zirvede oldukları dönemlerde bile gelir dağılımıadaleti sağlanamamıştır. Gelişmiş ülkelerde gelir dağılımı geri kalmış ülkelerden dahaiyi bir pozisyondadır. Ancak ülkemizde ne yazık ki gelir dağılımı çok kötü bir seviyedir.Türkiye gibi genç ve dinamik bir yapıya sahip olan bir ülkede gelir dağılımı bozukluğugeleceğimizi de ipotek altına alabilmektedir. Gelir dağılımı bozukluğunun sosyo psikoetkisi çok fazladır. Bugün televizyonlarda mafya dizilerinin izlenme rekorlarıkırmasının altında yatan temel sebeplerden biriside gelir dağılımının bozuk olması,diğer bir ifade ile parasızlıktır.Anahtar Kelimeler : 1) Gelir Dağılımı, 2) Bölüşüm, 3) Dağılım, 4)Gelir Adaleti,5) Dağılım Politikaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisThe Public Politics Role of Income Distribution JusticeZafer SÜRÜCÜDokuz Eylul UniversityInstitute Of Social SciencesDepartment of FinanceAll throughout history the issue of justice in income distribution hasalways been a problem which state leaders had to solve. On the contrary, this kind ofjustice has not been provided. But the general purpose has been to raise the distributionshare of the middle class. There is a 70 fold difference between the people of the lowestand highest income groups and this shows the unfairness of the justice of incomedistribution.It will never be possible to see that income distribution will balance itselfon its own. That is why the state has to intervene, and has to provide justice throughsecondary distribution, these sorsts of applications are generally an acknowledgedmethod. This thesis was about the public politics of income distribution justice and is inharmony with the statements mentioned above. The public or government has tointervene into income distribution by its own means, besides they have to provide themost possible justice to their citizens.By intervening through its own means, the government has to know whichmeans to use or has to decide which means will be the most effective according to thecontemporary economical conjuncture or to decide on the level of intervention by itsown politics. These public politics are various. This thesis summerizes the generalstructure of public politics while the intervention to income distribution is the majortheme.As a result, income distribution justice is one of the most difficultaims to provide in the world. A look back in history shows that even countries in theirtop eras have not been able to provide income distribution justice. Income distribution isin a better condition in developed countries than in underdeveloped countries. However,in our country the income distribution is in a very bad condition. In a country likeTurkey which has a young and dynamic structure, bad income distribution maymortgage our future. The socio-psycho effect of bad income distrbution is very strong.One reason why today mafia series have rating records on TV is the bad incomedistribution, in other words, moneylessness.Key Word : 1) Income Distribution, 2) share 3) distribution 4) Income justice5) Distribution politics.