Tedarik zinciri yönetiminin rekabete olan etkisi
The Effect of supply chain management on rivalry
- Tez No: 205414
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ, DOÇ.DR. NEJAT BİLGİNER, Y.DOÇ.DR. ALİ KABAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETGünümüzde tüm işletmeler, yoğun rekabet koşullarının yaşandığı vefirmaların çeşitli yöntemlerle birbirlerine göre farklılaşmaya çalıştığı yenidinamikleri içeren bir ekonomik anlayışı yaşamaktadırlar. şletmeler yeni fırsatlarısadece yeni müşteriler için değil, iş ortağı olarak tanımladıkları tedarikçileri ile dedeğerlendirmeye çalışmaktadırlar.Yeni dönemde tedarikçiler, üreticilerle, çıkarları çelişen ve kısa sürelidengeler üzerine kurulu bir ilişkiyi sürdüren bir yapıdan çok, uzun vadeli işgeliştirme olanaklarını birlikte gelişen ve katma değeri arttırmaya odaklanmış işortakları durumuna gelmektedirler.Yeni ekonomik sistemin içerisinde rekabet avantajı getirebilecek ve katmadeğerli ürünlere olan ihtiyaca cevap verebilecek en önemli unsurlardan birisi,entegre lojistik fonksiyonları, tedarikçiler, aracılar ve dağıtıcılardan oluşan iş ağlarıüzerinde yeni olanaklar yaratmak amacıyla kullanılmasıdır. Bu yeni bakış açısıTedarik Zinciri Yönetimi (SCM-Supply Chain Management ) olaraktanımlanmaktadır.Tedarik Zinciri Yönetimi' nin uygulanabilmesi için mevcut tedarik zincirininanaliz edilerek, yapılacak düzenlemelerin nitelik ve nicelik olarak nasıl etkiyapacağını önceden saptamak gerekli olacaktı. Bu amaçla, tez içerisinde mevcutişletmelerde karşılaşılması olası güçlükler ve çözüm yöntemleri de ele alınmıştı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTToday all the companies in the world deals with the severe competition. Toovercome this constrain, companies try to follow differentiated products systemsand look for a new understanding of dynamic factors in economic environment.Companies try to develop new opportunities not only for their customer but alsotheir supplier?s partner.Under the new economics system, supplier wants to set up a relation with theproducer in such a way that it will stand for higher value added and long term jobrelations. One of the important factor for the new product in the new economicsystem creates competitive advantages and higher value added gain is known as theintegrated logistic function. This new function can be useed for the new possibilitiesamong suppliers, intermediaters and distributors. This system can be called as ?Supply Chain Management ?Turkey while trying to simulate industrial development to increase efficiencyand more value added product a higher target depending on supply chainmanagement can be set up. New products in this new system can be delivered byusing new technology, internet and modern transportation methods so thatproductivity and cost of it can be competitive in international market.