Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi müzik eğitimi anabilim dalından mezun olan öğrencilerin istihdam durumlarının belirlenmesi
Determining the employment status of Gazi University Gazi Education Faculty music education branch graduates
- Tez No: 205416
- Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Arastırmada, Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi Müzik Egitimi Anabilim Dalından Mezun Olan Ögrencilerin stihdam Durumları belirlenmistir. Arastırmanın evrenini, Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi Müzik Egitimi Anabilim Dalından 2002- 2006 yıllarında mezun olan 283 ögrenci olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi Müzik Ögretmenligi Anabilim Dalı'ndan 2002- 2006 yıllarında mezun olan 283 kisiden ulasılabilen 114 mezun olusturmaktadır. Bu arastırma kapsamında, mezunlar için anket formu kullanılmıstır. Anket formu ile elde edilen bilgiler frekans ve yüzde kullanılarak tablolastırılmıstır. Arastırma sonucunda, mezunların istihdam durumları belirlenmis, müzik ögretmenligi ögretim programının ögrencileri mesleki yasantıya hazırlamadaki etkileri arastırılmıs, mezunların üniversiteden is bulma konusundaki beklentileri ve asıl yapmak istedigi meslekler saptanmıstır. Arastırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the employment status of the students graduated from Gazi University Gazi Education Faculty Music Education Branch was determined. The population of the study are 283 students graduated from Gazi University Gazi Education Faculty Music Education Branch between 2002- 2006. The simple consisted of 114 students, who were able to be reached among 2002- 2006 Gazi University Gazi Education Faculty Music Education Branch graduates. The data acquired through the questionnaire was analyzed by means of frequency and percentage values and shown in tables. In the result of the study, the employment status of the students graduated was determined, the effect of the music teaching program on the music teacher candidates preparetion, their expectations of finding work and professions they desired to become were determined. In the study some suggestions were made according to the results.