Akut perikoronitis nedeniyle çekim endikasyonu olan alt yirmi yaş dişlerinde pre-operatif ve post-operatif olarak periferik kan T-lenfosit ve lökosit değerlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 20542
  2. Yazar: BAHAR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖVÜN GÜVENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi, Ağız-Diş- Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı'na müracaat eden, akut perikoronitis gösteren 1 1'i kadın, 9'u erkek, 20 hastadan periferik kanda total T-lenfosit ve löko- sit düzeylerini inceledik. Akut perikoronitis gösteren hastaların, yaklaşık 3 mi venöz kanları preoperatif dönemde (akut fazda) iken, post-operatif, bir hafta sonra alınarak ince lendi. Çalışmamızın E-Rozet Yöntemi ile T-lenfosit ölçümü ve lökosit sayımı, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı'nda yapıl mıştır. istatistiksel çalışmalar, Stad Graf Paket programı ile bilgisayarda yapılmış tır. Sonuçta; Akut Perikoronitis'li hastaların pre-operatif ve post-operatif dönemde, periferik kanda T-lenfosit ve lökosit değerleri arasında anlamlı bir fark bulamadık. Bu sonuçlara dayanarak; Akut Perikoronitisteki lokal enflamatuvar olayın, T-lenfositlerinin periferik kandaki yüzdelerini değiştirmediği ve hücresel düzeyde, immün regülasyonu bozmadığı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Peripheral blood levels of T-lymphocytes and leucocytes from twenty acute pericoronities patiens, eleven female and 9 male, have been inspected. 3 ml of blood samples were taken preoperatively during the acute phase, and postoperatively after one week. E-Rosset technique, lymphocyte and leucocyte counting was conducted in University of Marmara School of Dentistry, Department of Biochemistry. Compute re aided statistical analysis was done using the Stad Graf Package Programme. There were no significant difference between T-lymphocyte and leucocyte peripheral blood levels in acute pericoronities patients. These results show that localized inflammation does not alter the peripheral blood levels of T-lymphocytes and does not effect cellular immune regulation.