Ofloxacinin polimorf nüveli lökosit fonksiyonları üzerine etkisi
- Tez No: 20543
- Danışmanlar: PROF.DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada ofloxacin'in Sub-MİK'da E.faecalis'e karşı P N lökosit fonksiyonlarından aderens, kemotaksi, bakterisit etki, süperoksit oluşumu üzerine etkisi araştırılmıştır. Sub-MİK'da ofloxacin ile daha önceden 37 °C de 30 dakika inkübe edilen P N lökositlerin fonksiyonlarında bir artış saptanmıştır. Ofloxacin'in aderens üzerine etkisi Lowry yöntemi ile plastik yüzeye yapışan hücrelerin protein miktarı ölçülerek bakılmıştır. Ofloxacin ile inkübe edilmiş P N lökositlerde ölçülen protein miktarı 42.7 ±4.10 ug/ml, ofloxacin ile inkübe edilmemiş P N'lerde 37.05 ±4.44 ug/ml bulunmuştur. Kemotaksi deneyi agarozaltı jel yöntemi ile yapılmıştır. Ofloxacin ile inkübe edilmiş P N lökositlerin kemotaktik faktöre doğru göçü 1.3 mm, ofloxacin ile inkübe edilmemiş P N lökositlerin göçü 1.0 mm olarak gözlenmiştir. Bakterisit etki tayini 0 ve 30 dakika zamanlarda incelenmiştir. 0 zamanda antibiyotikti ve antibiyotiksiz olan fagositoz karışımından alınan örnekler de üreyen E.faecalis kolonileri 100 (cfu/ml), 30 dakika sonra antibiyotikti ve antibiyotiksiz olan fagositoz karışımından alınan örneklerde koloni sayımı sıra ile 11 ve 45 (cfu/ml) bulunmuştur. Ofloxacin'in süperoksit oluşumu üzerine etkisi, ferrisitokrom C redüksiyonunun spektrofotometrik olarak ölçülmesi ile araştırılmıştır. Ofloxacin ile inkübe edilmiş P N lökositlerde süperoksit miktarı 5.74 nmol/106 lökosit, ofloxacin ile inkübe edilmemiş P N lökositlede 4.37 nmol/106 gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the effect of ofloxacin in sub-MIC on PMN leukocyte functions (adherence, chemotaxis, bactericidal activity, and superoxide production) against E.faecalis was studied. The incubation of PMNL with ofloxacin for 30 minutes at 37 °C showed an increase in above mentioned PMNL functions. The effect of ofloxacin on adherence was measured using Lowry method by determining the amount of cell proteins adhered to plastic surface. The amount of protein in incubated of PMNL with ofloxacin was 42.7 ±4.10 ug/ml, while in control, it was 37.05 ±4.44 ug/ml. Chemotaxis experiment was performed by under Agaroz method. Migration distances of PMNL towards chemotactic factor for incubated PMNL with ofloxacin and control PMNL were 1.3 mm, 1.0mm respectively, The bactericidal activity of PMNL was studied at 0 time and after 30 minutes. At 0 time, the number of E.faecalis colonies in phagocytic mixture with ofloxacin and without ofloxacin was approximately 100 cfu/ml, while after incubation for 30 minutes, the number of colonies with ofloxacin was 11 cfu/ml and without ofloxacin it was 45 cfu/ml. The effect of ofloxacin on superoxide production was investigated by measuring ferrcytochrom C reduction spectrophotometrically. The amount of superoxide formed in incubated PMNL with or without ofloxacin were 5.7 nmol/106 PMNL and 4.37 nmol/106 PMNL respectively.