Matematiksel-mantıksal yetenek ile ritimsel yetenek arasındaki ilişkiler
Relations between matematical-logical talent and rhythmic intelligence
  1. Tez No: 205422
  2. Yazar: SEVGİ ATLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma; insanların matematiksel- mantıksal yeteneklerini ve ritimsel yeteneklerini ölçerek, aralarındaki ilişkiyi sayısal olarak ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Taşıdığı amaç doğrultusunda araştırmanın birinci bölümü konuyla ilgili belge tarama yöntemiyle hazırlanmıştır. Konuya ilişkin veriler, 8-9 yaş öğrencilerine uygulanan WISC-R zeka ölçeği alt testlerinin (sayı dizisi, aritmetik ve şifre) ve araştırmacı tarafından hazırlanıp uygulanan ritimsel yetenek testinin sonuçlarıdır. Uygulanan ritimsel yetenek testi sonuçları çizelgeler halinde incelenerek sunulmuştur. Bununla beraber ritimsel yetenek testi sonuçları ile WISC-R zeka ölçeği alt testleri sonuçları arasındaki ilişkiler, Pearson korelasyon analizi ile belirlenerek çizelge şeklinde belirtilmiştir. ii Sonuç olarak; uygulanan ritim testi sonuçları ile matematiksel-mantıksal zekanın ölçümüne yönelik uygulanan WISC-R zeka ölçeği alt testleri arasında doğru orantılı ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmada dikkate alınan test puanları ile WISC-R zeka ölçeği arasında ilişki olup olmadığı Pearson korelasyon analizi ile belirlenmesi sonucunda; AÖP, BİLÖP, GRTP test puanları ile WISC-R zeka ölçeği arasında doğru orantılı ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu, BOP ve KOP test puanları ile WISC-R zeka ölçeği arasında ise doğru orantılı ancak istatistiksel olarak anlamlı ilişki olmadığı belirlenmiştir. Matematiksel ve ritimsel yetenek arasındaki ilişkileri ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmaya benzer ve daha geniş kapsamlı çalışmaların sayıca arttırılmasında ve genişletilmesinde yarar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried on in order to measure individuals? mathematical-logical and rhythmic talents and to expose the relation between them numerically. The first part of the research, in the direction of its aim, has been prepared by document scanning method relevant to the subject. Datum concerning the subject, are the results of WISCR-R the intelligence scale inferior tests (number progression, arithmetic and cipher) which are practiced on the 8-9 year old students and rhythmic talent tests which are prepared by the researcher. The results of rhythmic talent tests are presented after being examined in the form of charts. In addition to this, the connections between the results of rhythmic iv talent and WISC-R intelligence scale inferior tests are designated by Person correlation and stated in forms of charts. As a result it is determined that there is a direct proportioned and statistically sensible relation between the results of rhythmic test and WISC-R intelligence scale inferior test which are applied in order to measure mathematical-logical intelligence. After ddefining the connection between the test points that are taken into consideration during the research and WISC-R intelligence scale by using Pearson correlation scale, it is determined that there is a direct proportioned and statistically sensible connection between LMP, CMP, GRTP test points and WISC-R, and there is a direct proportioned but not a statistically sensible relation between BMP and RSP test points and WISC-R intelligence scale. Increasing the number of the researches similar to this one which intends to expose the connection between mathematical and rhythmic talent is believed to be useful.