Yeni çalışma biçimleri ve değişen aile yapısı bağlamında çalışan kadınlar
New forms of work and working women in context of changing family structure
  1. Tez No: 205421
  2. Yazar: ALPER ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETKüreselleşme sürecinde değişen çalışma yaşamı ile teknolojik yenilikler verekabet, yeni çalışma biçimlerini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma biçimleri standartçalışma şeklinden farklı özellikler içermektedir. Daha çok başarı hedefleyen pek çokfirma kısa bir zaman diliminde esneklik uygulamalarına yönelmiştir ve birçok kişi buçalışma biçimleri altında istihdam edilmeye başlamıştır.ş ve aile yaşamı arasında denge kurmaya çalışan kadınlar açısından yeni çalışmabiçimleri önemli bir tercihtir. Bir yandan bir sosyal kurum olarak ailenin değişimsürecini yaşaması, diğer yandan kadın işgücünün yeni çalışma biçimleri aracılığı ileçalışma yaşamında yer alması kapsamlı bir konudur. Bu, yeni çalışma biçimlerininavantajları yanında bazı zorluk ve sorunları da kendi içinde barındırmasındankaynaklanmaktadır.Yeni çalışma biçimleri ve değişen aile yapısı bağlamında çalışan kadınları elealan çalışma, kadınların statülerindeki değişim kadar karşılaştıkları sorunlarıincelemeyi ve bunlara karşı bazı çözümler getirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda,çalışmanın ilk bölümünde çalışma ve aile kavramları üzerinde durulurken, ikincibölümde çalışan kadının aile ve iş yaşamı, sorunları ve çözümleri bakımındanirdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDuring the process of globalisation, technological developments, competition andthe changing of working life, have all created new forms of work. When compared tostandardized patterns, these forms of work have quite different norms. Firms withgoals for high success, faced the flexible patterns in a short time and people got startedto employ in these kinds of positions.New forms of work are of great importance for the women in search of a balancebetween working and family life. In this context, in the changing process of family as asocial unit, it is very important for women labour force participation in working lifethrough new forms of working and this is a complex issue. This complexity stems fromsome difficulties and problems that new forms of working include.This paper studies on working women in complex of new forms of work, discussthe issue in the frame of changing family structure. It focuses on concepts of work andfamily in the first chapter, and studies the problems of the work and family life ofwomen in the second chapter.