İşbirliğine dayalı öğrenme yöntemi, birleştirme tekniği ile bilgisayar okur-yazarlığı öğretiminin akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effects of cooperative learning method, Jigsaw technique, in teaching computert literacy on the academic achievement and retention
  1. Tez No: 205485
  2. Yazar: SEVAL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TEKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, bilgisayar okur-yazarlığının öğretilmesinde işbirliğinedayalı öğrenme yönteminin, öğrencilerin akademik başarıları ve öğrenilenlerinkalıcılığı üzerine etkisi incelenmiştir.Araştırma, 2004-2005 öğretim yılında bir devlet ilköğretim okulundaki 6.sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışma örneklemi, deney grubu 33 öğrenci,kalan kısmı kontrol grubu olmak üzere, toplam 55 öğrenciden rasgele seçilerekoluşturulmuştur. Kontrol grubuna geleneksel yöntem uygulanırken, deneygrubuna ise işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin birleştirme tekniğiuygulanmıştır.Araştırma sonunda, deney ve kontrol grubu arasında, akademik başarıaçısından deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrenilenlerinkalıcılığı açısından ise iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Anahtar Kelimeler : İşbirliğine Dayalı Öğrenme, Bilgisayar Okur-Yazarlığı,Akademik Başarı, Kalıcılık, Birleştirme Tekniği
Özet (Çeviri)
The effect of cooperative learning in teaching computer literacy on theacademic achievement and retention was investigated in this research.This research was carried out with sixth grade students in governmentprimary school in 2004-2005. The research sample was consisted of 55 studentswhich 33 of them assign to the experiment group and the rest of them to thecontrol group randomly. Traditional instructional method was applied to thecontrol group; on the other hand, jigsaw technique which is one of the techniquesof cooperative mastery learning method, was applied onto the experiment group.At the end of research, it is found that, there is a significant difference inacademic achievement between experiment group and control group in favour ofexperiment group. However, there isn?t significant difference in retention betweentwo methods.Keywords : Cooperative Learning, Computer Literacy, Academic Achievement,Retention, Jigsaw Technique