İnsan kaynaklarında eğitim yönetiminin yeri ve önemi ve bir uygulama
Training management in human resources management and a case study
- Tez No: 205517
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde yaşanan sosyal, ekonomik, kültürel, toplumsal ve özellikle teknolojikalanlardaki değişimler; birey ve toplum yaşantısını büyük ölçüde etkilemekte veişletmeler için rekabeti zorlaştırmaktadır. Bu nedenle günümüzde işletmeler, yaşanangelişmelere uyum sağlayıp başarılı olabilmek için, sahip oldukları insan kaynağını dahaçok önemsemekte, eğitim ve geliştirme uygulamalarını da insan kaynaklarına yapılan enbüyük yatırım olarak kabul etmektedirler. İşletmelerde uygulanan eğitim programlarıylaçalışanların bilgi, beceri ve davranışlarını geliştirmek amaçlanmaktadır. Ancak eğitimuygulamalarının amacına ulaşabilmesi için bir bütün olarak ele alınması ve bu sürecininsistematik bir şekilde geçekleştirilmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, insan kaynakları yönetimi kavramı, fonksiyonları ve bu fonksiyonlariçerisinde en önemlilerinden biri olan eğitim, literatür taraması yapılarak incelenmiştir.İnsan kaynakları yönetiminde eğitim incelenirken özellikle, eğitim ihtiyaç analizi,eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması, eğitim yöntemleri ve eğitimindeğerlendirilmesi aşamaları açıklanmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak uygulamada,mülakat yöntemi kullanılarak, sistematik bir eğitim sürecine sahip, ilaç sektöründe yeralan uluslararası bir işletmenin eğitim uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the changes in social, economical, cultural and especially technological fieldeffect the life of individual and society and makes it difficult to compete for companies.For this reason, companies pay attention to individual in order to be successful byadapting themselves to these changes, thus training and development programmes of thehuman resources are important investment. By the help of training programme it isaimed at having a progress on the worker?s knowledge, capability and behaviours. Butin order to be successful in this programme, it should be considered as a whole and dealtin a systematical way.In this study concept of human resources management, its function and training, that isthe most important one among the other items, are analysed by using literature searchmethod. The training needs analysis, preparing and applying training programmes, andtraining evaluation in the field of human resources management training are explained.Also by using interview method the training programme of one of the internationalcompany that study in medical sector and have a systematic training progress is studied.