Dış kaynak kullanımı uygulamalarının işletme performansına etkisi ve İstanbul Tekstilkent'te bir araştırma
The effect of outsourcing over firm performance and a research in Tekstilkent in İstanbul
  1. Tez No: 205537
  2. Yazar: HATİCE ESİN KADAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İşletmeler bugün karşı karşıya kaldıkları güçlü küresel rekabet ortamındafaaliyetlerini sürdürebilmek, pazarda söz sahibi olabilmek için çaba sarf etmektedirler.Bu amaçla mevcut yapılarını günün koşullarına uydurmaya çalışmaktadırlar. Dışkaynak kullanımının önemi, stratejik bir yönetim aracı olarak işletmelere bu imkanısunmasıdır. İşletmeler temel yeteneklerine odaklanmak için dış kaynak kullanımınayönelmekte, temel yetenekleri dışındaki aktivitelerini dış kaynaklara devrederekrekabet yeteneklerini geliştirmektedirler. Ayrıca dış kaynak kullanımı, maliyetleriazaltmak, riski paylaşmak, kaliteyi geliştirmek, esneklik kazandırmak vb. ileişletmenin performansını artırmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bu tezinkonusu, dış kaynak kullanımı uygulamalarının işletme performansına etkisininİstanbul Tekstilkent'te bir araştırma ile belirlenmeye çalışılmasıdır.ANAHTAR KELİMELER: Dış kaynak kullanımı, işletme performansı, tekstil sektörü.
Özet (Çeviri)
Firms are struggling to be influential in marketing and to be able to go on theiractivities in global competitive environment which they are facing today. For thispurpose, the firms try to adapt their present structures to today?s conditions.Outsourcing is so important that it provides the firms with this opportunity as astrategical management tool. Firms are tending to outsources in order to focus ontheir basic abilities. Transferring their sub-activities except for their basic abilities tooutsource, they also manage to improve their competitive capacity. In addition to this,outsourcing helps the firms to increase their performance by reducing the costs,sharing the risks and increasing the quality,etc. As a result of this, the subject of thisthesis is trying to determine the effect of outsourcing applications over firmperformance with the help of a research on the Tekstilkent in İstanbul.KEY WORDS: Outsourcing, Firm Performance, Textile Sector.