İlköğretim müfettişlerinin görevleri ile ilgili hizmetlerinin yürütülmesi sırasında karşılaştıkları sorunlar
The problems that primary school inspectors encouter while performing their duties
  1. Tez No: 205544
  2. Yazar: HASAN ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
B u araştırm anın am acı İstanbu l ili ilkö ğretim m ü fettişlerinin alg ılarına dayalı o larakilkö ğretim m ü fettişlerinin gö revleri ile ilg ili h izm etleri yürütürlerken karşılaştık ları tem elso runları o rtaya çıkarm ak tır.B u araştırm ada genel tarama modeli kullanılm ıştır. V eri to plam a aracı o larak 40m addelik beşli lik ert tip i ö lçek u ygu lanm ıştır. Ö lçeğ in geçerliğ i u zm an gö rüşleriyle,güvenirliğ i bö lü nm üş test çö züm lem eleriyle sağ lanm ıştır.A raştırm anın evrenin i İstanbu l İl M illi E ğ itim M üd ürlüğü bü n yesind e 2005-2006ö ğretim yılınd a gö rev yap an ilkö ğretim m ü fettişleri o lu şturm aktad ır. A raştırm aya anketso ru ların ı tam o larak cevap layan 16 9 ilkö ğretim m ü fettişi k atılm ıştır.A raştırm ada veri to plam a aracı o larak araştırm acı tarafınd an geliştirilen ank etku llanılm ıştır. A nketle elde ed ilen verilerin çö zü m lenm esi için istatistik sel teknik o larakaritm etik o rtalam a, standart sap m a, t testi, tek yö nlü varyans analizi ve T ukey H S D testiu ygu lanm ıştır. T ü m analizler SPSS 13.0 istatistik paket pro gram ı ku llanılarakgerçek leştirilm iştir.A raştırm a so nuçlarına gö re, ilkö ğretim m ü fettişlerinin teftiş ve değerlend irm e, rehberlik,m eslek i yard ım ve işbaşında yetiştirm e, incelem e ve araştırm a, so ruşturm a gö rev leriniyürütürken az sayılabilecek düzeyde so runla k arşılaşm aktad ır. M ü fettişlerin sö z ko nusugö revler arasınd a gö receli o larak en fazla ?rehberlik, m eslek i yard ım ve işbaşında yetiştirm e?ve ?incelem e ve araştırm a? gö revlerind e so run yaşad ık ları gö rü lm ekted ir. B u gö revleri ?teftişve değ erlend irm e? izlem ekte; ?so ruşturm a? ise en az so run yaşanan gö rev o larak ö n p lanaçık m aktad ır.M ü fettişlerin gö revlerin i yürütürken karşılaştık ları so runlar eğ itim , branş ve k ıdem lerinegö re anlam lı fark lılık lar gö sterm ekted ir. G ö revler içerisinde sadece ?so ruşturm a? gö revind ek ıdem e gö re fark lılık o rtaya çık m am ıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to depict the problems of primary school inspectors inIstanbul.Survey method has been used in this research. A survey comprised of 40 itemsof Likert scale was developed and applied by the researcher. Validity attained withexpert opinions and reliability obtained with split-half analysis.The universe of this study consists of the primary school inspectors workingin Istanbul city during 2005-2006 education year. 169 primary school inspectorsfrom different parts of Istanbul completed and returned the survey.The scale which was developed by the researcher was used in the research as ameans of collecting data. Arithmetical average, standard deviation, T-test, one wayvariance analysis and Tukey HSD test were applied as statistical techniques in orderto analyze the obtained data. All the analysis were obtained using the SPSS 13.0statistic program.The results have generally indicated that primary school inspectors ?seldom?have problems while carrying their duties like; ?inspection and evaluation?,?guidance, occupational assistance and while-service training?,?examination-research? and ?investigation?. The primary school inspectors mostlyhave problems in their ?guidance, occupational assistance and while-servicetraining? duties. Then comes the ?inspection and evaluation? and ?investigation?duties.According to the type of graduation, branch and seniority variants, there aremeaningful differences between perceptions of primary school inspectors about theproblems they have while carrying their duties . However, there is no meaningfuldifference with seniority variant in their ?investigation? duties.