Basında manşetler ve sosyo-politik gerçekliği yansıtma düzeyi: Son dönem Türk basını üzerine bir inceleme
Headlines in the press and the degree of reflection the social-political reality: Research on the recent period Turkish press
  1. Tez No: 205563
  2. Yazar: TUBA KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı Türk Basını'nın manşetlerinde sosyo-politik gerçekliği yansıtma düzeyini belirlemektir. Bu bağlamda, Türkiye'ninsiyasi yelpazesini en iyi şekilde yansıttığı düşünülen Hürriyet, Radikal veZaman gazeteleri incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışmada ayrıca, basının vegerçekliğin kavramsal açıdan daha anlaşılır kılınması için konu çerçevesindeteorik yapılandırma bazında, basının fonksiyonları, siyaset, demokrasi veideoloji ile olan ilişkisi, haber kavramı, haberin oluşum süreçleri, manşethaber, haber ve sosyo-politik gerçeklik ve söylemsel ve ideolojikyapılandırma konuları ele alınmıştır.Çalışma, incelenen gazetelerin karşılaştırmalı olarak örneklem seçilendönemdeki manşet haberlerinin sosyo-politik gerçekliği yansıtma düzeyi, niteliçerik çözümlemesi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir.Sonuç olarak, Türk Basını'nın gerçekliği kendi bakış açılarındanyansıttığı, bir anlamda gerçekliği kurgulayıp, yeniden inşa ettiği sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the level of TurkishPress showing socio- politics realities on their headlines. Fort this, Hurriyet,Radikal and Zaman, the newspapers that are known as the best in the areaof political issues, have been investigated. In this study, the functions of thepress, its relationship with politics, democracy and ideology, the concept ofthe news, the process of how the news is created, headline news, news andsocio-politics realities, and ideological configure have been studied to makethe reailities better understandable.The headlines of the newspapers during the period investigated werecompared by using qualitative content analysis method. By this way, the levelof the newspapers showing the socio-politic realities was analysed.Consequently, it was found that Turkish Press show the realities bytheir perspective. That is, they edit the realities and rebuild them.