Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türk sayısal yayıncılığının düzenlenmesi
The arrangement of Turkish digital broadcasting sector in the process of Turkey's harmonization to the European Union
- Tez No: 205564
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, Radio and Television, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
?Avrupa Birliği'ne Uyum Sürecinde Türk Sayısal YayıncılığınınDüzenlenmesi? adlı bu çalışmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyumsürecinde, en önemli konulardan birisi olan Görsel-İşitsel Politika alanında,sayısal televizyon yayıncılığına geçiş sonrasında yapılması gerekenleranlatılmaktadır. ?Tez?de Görsel-İşitsel alanın sayısal televizyon yayıncılığı ileilgili bölümü ele alınmıştır.Çalışmanın ?Giriş? bölümünde Türkiye'nin sayısal televizyon yayıncılığıalanında program üretimi ve dağıtımı, frekans tahsisi, sayısal yayın ortamlarıgibi bir dizi teknik konuda ve yoğunlaşmaya karşı geliştirilen ve sektöründaha rekabetçi hale getirilmesini de sağlayan esaslar bağlamında AvrupaBirliği ile uyumlu hale gelerek tam üyelik aşamasında Avrupa Birliği ileGörsel-İşitsel alanın bu kısmında uyumlaşabileceği üzerinde durulmuştur. Bubölümde, çalışmanın yöntemi ile ilgili olarak da vurgulanan alanlardauyumlaşmanın nasıl olacağının belirlenmesi için izlenecek yol anlatılmıştır.Kullanılacak kaynakların da belirtilmesinin ardından; Avrupa Birliği veTürkiye'nin görsel-işitsel alandaki mevzuatlarına kütüphaneler, süreli yayınlarve on-line veri bankaları aracılığıyla ulaşılacağı, yapılacak literatürtaramasının ardından verilerin betimleyici yöntemle ele alınacağı ardından,Türkiye'nin Avrupa birliği ile adı geçen alanda uyumlaşabilmesi için yapmasıgerekenlerin karşılaştırma yoluyla ortaya konulacağı belirtilmiştir.Çalışmanın ?Avrupa Birliği Ve Türk Görsel - İşitsel PolitikalarınınYasal Dayanakları? adını taşıyan ilk bölümünde, Avrupa Birliği ve Türkgörsel-işitsel politikalarının yasal dayanakları belirtilmiştir. Bu başlıkbağlamında Avrupa Birliği'nde konu ile ilgili olarak yürürlükte olan direktiflerele alınmıştır. Aynı şekilde, Türkiye'de yürürlükte olan kanunlar veyönetmelikler de aktarılarak Avrupa Birliği bağlamında Türkiye'deki sorunlarbelirtilmiştir.?Avrupa Birliği Ve Türkiye'de Görsel - İşitsel Alandaki Teknik AltyapıVe Sorunları? adını taşıyan ikinci bölümde, sayısal yayıncılığın teknik yönüanlatılmıştır. Türkiye'de sayısal yayıncılığa geçilmesi için önerilenlerin yeraldığı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından hazırlatılan raporlara dayine bu bölümde değinilmiştir.Çalışmanın ?Yasal Düzenlemeler Açısından Değerlendirme? adınıtaşıyan üçüncü bölümünde, yöndeşme ile boyut değiştiren yoğunlaşmaolgusu ve neden olduğu sorunlar üzerinde durulmuştur. Avrupa Birliği'ndeyeni medya teknolojilerinin medya profesyonellerine aktarılması içingeliştirilen programlara değinilerek sayısal yayıncılığın bir diğer sorunu olaneğitim konusuna Avrupa Birliği'nin bakış açısı anlatılmıştır.?Sonuç? bölümünde, Türkiye'nin görsel-işitsel alanda Avrupa Birliği ileuyumlu hale gelebilmesi için yoğunlaşmayı önleyici tutarlı bir düzenlemeoluşturması gerektiği anlatılmıştır. Bu amaçla yapılacak çalışmalardaTürkiye'nin ulusal çıkarlarının korunması için Avrupa Birliği'nde konu ile ilgilidurumun iyi incelenmesi gerektiği anlatılmıştır. Sayısal yayıcılığageçilmesinin kamu kaynaklarının etkin kullanımı açısından da bir araç olduğubu aşamada dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work, named ?The Arrangement Of Turkish Digital BroadcastingSector In The Process Of Turkey?s Harmonization To The European Union?,mainly focuses on the forthcoming digitalization of Turkish Media.The first part of the work titled ?The Legal Origins Of AudiovisualPolicies Of The European Union and Turkey? is focused on the AudiovisualPolicy Of The EU and Turkey and their legal origins. In this part Turkish lawsand regulations about the area are examined. The main problems of TurkishAudiovisual Sector are mentioned after the examination of The EuropeanUnion?s main Directives about the topic.The second part titled ? The Technical Infrastructure And Problems OfThe Audiovisual Area In Turkey And In The European Union? is based onthe technical aspects of digital broadcasting and the advantages of it. In thispart most important reports about Turkish Audiovisual Policy are mentioned.Some parts of these reports have been criticized from the point of theiraccuracy in the process of Turkey?s harmonization to the European Union?sAudiovisual Policy.In the third part some very important problems of the audiovisualsector are mentioned. One of the most important problems of digital TVbroadcasting era will be concentration of media ownership and competition,so that the approaches of main member states to The European Union aboutthose problems are examined under this title. The other problem of thedigitalized audiovisual sector is training of media professionals. The trainingprogrammes of the European Union for media professionals and theimportance of Turkey?s participation to them is also mentioned under this title.In the result of the thesis it is shown that the European Union has aUnique Audiovisual Policy concerning on diversity and customer rights.Turkey must be in compliance with the ?Acquis? from those aspects. On theother hand, that doesn?t mean that the Country can?t make any decisionsimplementing a system for it. Also, the system which is in compliance withthe European Union?s can make Turkey?s audiovisual sector more liberal andTurkish people more free while choosing what to buy or watch.