Sivas ili merkezindeki Türk devri hamamları
The Turkish period bathrooms in the centre of Sivas
- Tez No: 205562
 - Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI ACUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sanat Tarihi, Art History
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 271
Özet
Hamam kültürünün çok üst düzeyde yaşandığı Sivas, Hamam mimarisibakımından da Türk Hamamları içinde önemli bir yer teşkil etmektedir.Halkın hamam kültürünü bu çağda hala yaşatıyor olması, hamamlarınkalıcılığını artıracak sosyal bir olgudur.Çalışmamızda, bazıları çeşitli araştırmalara konu olan, büyük bir kısmıise henüz bilinmezliğini koruyan Sivas Hamamları ele alınacak; söz konusubinalar ya da kalıntılar, mimari ve yapı elemanları, kent ya da arazidekikonumları, bina topoğrafya ilişkisi, mekân organizasyonu, dekoratif unsurlar,su tesisatı ve ısıtma tertibatı gibi yönleriyle tanıtılacak ve bu bağlamda eldeedilecek bilgiler ışığında Sivas Hamamlarının Türk Hamam mimarisi içindekiyeri belirlenmeye çalışılacaktır.Bu çalışmada, devrin çeşitli yazılı kaynaklarının da yardımıyla gerekmevcut, gerekse ortadan kalkmış Sivas Hamamlarının tespit edilmesi ve tamve sağlıklı bir analize tabi tutulması hedeflenmiştir. Sivas ili merkezinde yeralan Türk Dönemi hamamlarının plan, fonksiyon, tasarım gibi özelliklerininortaya konularak, Türk Hamam Mimarisi içindeki yerinin karşılaştırmalıolarak ayrıntılı bir biçimde incelenmesi diğer önemli bir husustur.Sivas ili merkezindeki hamamlar incelenirken dönem olarak üst sınır,Osmanlı'nın yıkılış, Cumhuriyetin kuruluş devri olmuştur.Günümüze tamamı ya da bir kısmı sağlam olarak 9 hamam ulaşmıştır.Bununla birlikte, kaynaklarda geçen 15 hamamın adı tespit edilmiştir.Yapılar, adı, yeri ve tanımı, tarihlendirilmesi, geçirdiği onarımlar, bugünküdurumu, dış görünümü, plan ve kesitleri, süslemesi, malzeme ve duvartekniği, sorunları, karşılaştırma ve değerlendirilmesi ve bibliyografyası olarakon bir ana başlığa ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sivas, cohere bathroom culture offects the lives of people living thereat the highest level, is acting or very important role in terms of batharchitecture among Turkish bathrooms. The continuity of the bathroomculture by the camman people is a social phenomenon increasing thepermance of the bathrooms.İn our research, Sivas Bathrooms, some of which become a subjectto researches and mast of which are stil kepping their mystery, will bestudied. Such mentloned building or remains will be deseried in terms oftheir specialities as architectural and building elments, city or their positionon the field, the relation between topography, organization of the site,degorativr elements, installation of water and heating apparatus and withinthe light of the information gathered by this way, the status of Sivasbathrooms among Turkish bathroom architecture will be tried to find out.İn this research, by the help of the period?s different written sources, itis arimed to prave both available and disappeared Sivas bathrooms and tomake a complete and healthy analysis. İt is another important matto to bringup the Turkish period bathrooms located in the centre of Sivas, ors a period,the top border is the callarpse pf Otoman Empire and the astablishment oftha Turkish Republic. İn historical meaning, the lowest border is notrestricted.There are 9 bathrooms which are completely healty or party healthythat are able to stand till today. İn addition to this, the names of 15bathrooms which are mentioned in the sources are praved. The building areexamined in are basic titles whichare their names, locations anddeseriptions, finndinf the titles which are their namers, locations anddescriptions that they have, theire position of today theit, external sight,plans and crossutts., decorationv, materiah, and tecniques of the walls,problems, comparison and avolution and bibliography.