Sosyokültürel açıdan din görevlilerinin toplumdaki imajı (Kayseri/Kocasinan Örneği)
The image of religion officers in the society in terms of sociocultural
  1. Tez No: 205578
  2. Yazar: HAYRETTİN GÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İSMET ALTIKARDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Din insanlığın varoluşundan beri varlığını devam ettiren bir olgudur.Tarihin derinliklerine gidildiğinde dinsiz bir toplumun olmadığı görülecektir.Din, ancak varlığını ona inanan insanların bulunduğu sosyokültürel çevredesomut hale gelir. İslam'da en önemli ibadet namazdır. Namazın eda edildiği,insanların bir araya gelip, olumlu toplumsal etkileşimin ve sosyalbütünleşmenin oluştuğu kutsal mekan camilerdir. Camilerde merkezdebulunan kişi din görevlisidir. Din görevlisi dinin temsilcisi olarak görülür.Günümüzde meydana gelen hızlı değişim ve dönüşüm bağlamında güncelanlamda toplumun zihin dünyasındaki din görevlisi imajı, araştırmamızınkonusunu oluşturmaktadır.Bu çalışma teorik ve amprik olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.Teorik kısımda ilk olarak araştırmamızın amacı, önemi, metot, varsayımlarve konu hakkında yapılmış çalışmalar ele alınmıştır. Daha sonraaraştırmanın temel kavramları açıklanmış, din-toplum ilişkisi, din görevlisi-toplum ilişkisi sosyokültürel bağlamda değerlendirilmiştir. İmajıngünümüzdeki önemi ve teorik açıdan din görevlilerinin imajı konusu elealınmıştır.Amprik kısımda ise 112 denekle yapılan anket çalışması dingörevlilerinin toplumdaki imajı bağlamında değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Sonuç bölümünde ise sonuç ve öneriler bölümü yer almış oluparaştırma tamamlanmıştır.Anahtar Kavramlar:Toplum, Din Görevlisi, Sosyokültürel Yapı ve İmaj.
Özet (Çeviri)
The religion is phenomenon that has continued its existence fromexistence of humanity. Since the beginning of the humanity, it is easilyseen that there is no society without religion. Religion concretes only insocio-culturel environment that consists of people believe it. The mostimportant worship in İslam is `salah?. The holy places that people pray in,the social interaction and integration established are mosques. In mosques,the central person is the reverend. He is considered as a representative ofthe religion. The subject of this study is the image of a reverend in societymind considering rapid change and transformation in today.This study consists of two chapters as theoretical and empirical. In thetheoretical chapter ; firstly, it is focused on the aim of our research, itsimportance, method, assumptions and studies before handled about thesubject.Later, the basic concepts of research are explained and therelationships between Religion& society and reverend&society areemphasized by means of social and cultural.The today?s importance of image and theoretically the subject of thereverends? images are researched.In the empirical chapter; it?s analyzed the images of the reverends bymaking use of observations over 112 persons ,selected as experimental.In the last chapter; results and suggestions are accomodated and thestudy?s completed in this way.The key words: Society, reverend, social and cultural construction, image.