Ülkemizde damping ve antidamping vergisi uygulamasının incelenmesi ve değerlendirilmesi
The analyse and assessment of application of dumping and antidumping duty in our country
- Tez No: 205577
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Öncelikle genel olarak, damping, anti- damping kavramlarını, bunlarla ilgilidiğer kavramları, ardından GATT ve bazı ülkelerde anti- dampinguygulamalarını ele aldığımız çalışmamızın odak noktasını Türkiyeuygulamasının incelenmesi, değerlendirilmesi ve çözüm önerilerioluşturmaktadır.1980'li yıllarla birlikte Türkiye'nin politikalarında yoğunluğunu hissettirenihracata yönelik sanayileşme politikası, ithalatta liberasyon gibi uygulamalar,damping ve anti- damping uygulamalarına daha geniş ve detaylı birçerçeveden bakılmasında başlangıç olmuştur. 1989 yılında hazırlanan vegöre yenilenen mevzuat doğrultusunda uygulamalarımızşartlaraşekillendirilmektedir. AB'ye tam üyelik hedefi doğrultusunda anti- dampinguygulamaları güncelliğini ve önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
This study covers, in general, the damping, anti-damping and otherrelated concepts as well as the anti-damping applications within GATT andsome countries, and particularly focuses on elaboration and evaluation of,and suggestions for the national application in Turkey.Such policies as export oriented industrialization and import liberalizationpredominant in Turkey as from the 1980?s became a start point to handle thedamping and anti-damping applications in a more comprehensive framework.The national applications are prescribed under the legislation enacted in1989 and revised in line with the actual needs. The anti-damping applicationsmaintain their actuality and importance in terms of the Turkey?s target ofperfect EU membership.