Hz. İsa'nın nüzulü meselesi: Dini ve politik yaklaşımlar
The matter of Jesus Christ's descend: Religious and political approaches
  1. Tez No: 205587
  2. Yazar: MEHMET AKBEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NADİM MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kıyamet alametleri arasında yer alan ?Nüzulü sa Meselesi? tarihboyunca insanların zihinlerini meşgul etmiştir. Ve ahir zaman da Hz.sa'nın bir kurtarıcı olarak ineceği, adaleti tesis edeceği inancı yaygınlıkkazanmıştır.Bu çalışmada I. bölümde Mesih Mehdi motifinin kökenlerinden,semantik yapılarından ve dini literatürdeki konumlarından bahsettik.II. Bölümde Hz. sa'nın ölmediğine,öldürülmediğine bilakis OnunAllah tarafından göğe yükseltildiğine ve ahir zamanda dünyaya ineceğinedair ; Müslüman kitleleri, yüzyıllar boyunca etkisi altına almış olan buinancın nakli ve akli olarak imkansızlığını açıklamaya çalıştık.Araştırmamızın III.bölümünde Mesih Motifi ile ilgili YahudilikHıristiyanlık ve slamiyet geleneğinde var olan inanışlar ve bu inanışlarınbenzerlikleri ve farklılıkları incelenmiştir.Araştırmamızın son bölümünde ise Mesih'in nişi konusunu, dinipolitik olarak yorumlayan ve günümüzde sayıları hızla artan EvanjelizmCemaatı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
People?s minds have been busy with the ?Matter of Jesus Christ?sDescent? which takes place among the signs of apocalypse, through thehistory. And the belief for ?Jesus Christ?s Descent in the time of eternalexistence as a Messiah and his establishing the justice? has becomecommon.In the first part of this study, the roots of Messiah Mehdı motif,semantic structures and its situation in the religious literature arementioned.We tried to explain the impossibility of the belief both commentarialand reasonably - that has affected Muslim Civilizations for centuries -considering Jesus Christ not had been killed but had been raised to sky byGod and his descent to the earth in the time of eternal existence.In the third part of our research, existing beliefs in Judaism,Christianity and Islamic traditions concerning the Messiah motif and thesimilarities and differences of these beliefs have been studied.In the last part of our research, the Evangelist Community whichhas an increasing population today and interpreting the subject ofMessiah?s Descent from the political and religious views, has beenstudied.