Toplu iş sözleşmesinin uygulma alanı
- Tez No: 205591
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplu iş sözleşmesi, işçi sendikası ile işveren sendikası ya da sendikaüyesi olmayan işveren arasında hizmet akdinin yapılması, içeriği ve sonaermesi ile ilgili hükümleri ve işyerindeki diğer çalışma şartlarını düzenlemekiçin yapılan tarafların karşılıklı hak ve borçlarını, sözleşmenin uygulanmasını,ve denetimi ile uyuşmazlıkların çözüm yollarına ilişkin hükümleri de içerebilenbir sözleşmedir.Ülkemizde toplu iş sözleşmelerinden kural olarak taraf işçisendikasının üyeleri yararlanabilmekle birlikte sendikaya üye olmayanların,taraf sendikaya dayanışma aidatı ödemeleri, teşmil ya da sendikanınmuvafakat göstermesi suretiyle toplu iş sözleşmesinden yararlanabilmeolanakları vardır. Toplu iş sözleşmelerinin uygulanmaya başlandığı ilkyıllardan bu yana, işyerindeki bazı işçiler toplu iş sözleşmesinin kapsamıdışında tutulmuştur. Kapsam dışı personel olarak adlandırdığımız bu işçiler,genellikle işverene yakın, hatta işveren vekili durumunda bulunan müdür,ustabaşı, kalfa ve buna benzer görevlerde çalışan personeldir. Bu işçiler,ister taraf sendikaya üye olsun ister olmasın, yapılan toplu iş sözleşmesininparasal haklarından hiçbir şekilde yararlanamamaktadırToplu iş sözleşmesinin imzasından önce sendika üyeliği sona erenişçiler üye sıfatıyla toplu iş sözleşmesinden yararlanamazlar. Toplu işsözleşmesinin imzalanması tarihinden sonra sözleşmenin tarafı sendikayaüye olan işçiler, sözleşmeden ancak üye oldukları tarihten ileriye doğruyararlanabilirler. şçinin üye sıfatıyla toplu iş sözleşmesinden yaralanması,işçi ile sendika arasındaki üyelik ilişkisinin ortadan kalkmasıyla sona erer.Türk hukukunda grev esnasında işyerinde çalışmış bulanan işçiler, kapsamdışı işçiler ve işveren vekili sayılanların toplu iş sözleşmesinden yararlanmasımümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Collective agreement is a contract that is made to regulate the articlesabout making, content and repeal of labour agreement between labour unionand employer?s organization or an employer who is not a member of thatorganization; and it may also include the rights and obligations of both parts,articles about application and control of the agreement and solutions to thedisagreements as well.In our country, as a rule, the members af labour ünion can benefit fromthe collekctive agreements, besides one who is not a member of that unionalso have the opportunity of benefiting from that if he pays for themembership fee, or the union allowsor embraces him. Since the first years afapplication of collective labor contracts, some workers of the workkplaces arekept out of the scope of the collective labor contracts. These workers, whowe name as workers out of the scope, are generally the directors, foremen,experienced apprentice workmen, and personnel employed in similar duties,who are deputies of the employer. These employees, regardless of theirbeing members of the union, can not make use of the monetary rigtsprovided with the collective labor contract signed.Workers whose memberships end before signing of the collectiveagreement as a member. Workers who become members of the union that isapart of the agreement con only benefit from the agreement beyond the datethey become members of that union. Utilization of a worker from the labouragreement ends with the removal of membership relation between the workerand the union. In Turkish Law, it is impossible for the workerswho aren?tincluded, who worked during the strike and deputy employers to benefit fromthe collective agreement.