Kobi'lerin finansal sorunların çözümünde bölgesel pazar oluşumu ve Türkiye için bir model önerisi
Formation of regional market for solution of small and medium sized enterprises's (smes)financial troubles and a model suggestion for Turkey
  1. Tez No: 205599
  2. Yazar: HARUN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
KOB 'ler özellikleri, avantajları, ekonomiye ve istihdama katkılarıitibariyle tüm ülkelerde dikkatle takip edilmekte, ülke ekonomisinin gelişimi ilebirebir ilişkili bulunmaktadır. Ekonomik ve sosyal olarak büyük bir önemesahip olmalarına rağmen Türkiye'de maalesef KOB 'ler, finansal kaynaktemininde sermaye piyasalarını etkili bir şekilde kullanamamaktadır.Geleceğin ekonomisinin KOB 'ler merkezli işleyeceği göz önündebulundurulduğunda Türkiye'de KOB 'lerin sermaye piyasalarından en verimlişekilde yararlanmaları için gerekli tedbirlerin en kısa zamanda alınmasıekonomik gelişim açısından son derece önemlidir.Bu bağlamda gerek KOB 'leri bu piyasalara ısındıracak, gerekseyatırımcıları piyasaya çekecek bağımsız bir KOB Borsası oluşturulmasıüzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
With their properties, advantages and their contributions to economy andemployment; Small and Medium sized Enterprises (SMEs) are followed closelyin all countries and they are in one-to-one correspondence with the developmentof the country?s economy. Although they are crucial in economy and social life,unfortunately SMEs cannot use capital markets effectively in providing financialresources in Turkey. When considered that SMEs will be at the heart of futureeconomies, it is extremely important that the necessary precautions shouldimmediately be taken to enable SMEs to benefit from capital markets in the mostefficient way.Due to this, the formation of a SMEs stock exchange, which will bothintegrate SMEs into these markets and attract the investors to the market, is aserious issue to be considered with great caution.