Muhasebe mesleği ile ilgili uluslararası muhasebe standartları ve Türkiye'deki düzenlemeler ile karşılaştırılması
International accounting standarts about accountants and comparison with the rules of accountants in Turkey
- Tez No: 205600
- Danışmanlar: PROF.DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmamızın amacı muhasebe mesleği ile ilgili yapılmış olandüzenlemeleri incelemek ve bu düzenlemelerinin dünyada ve Türkiye'de nedüzeyde olduğunu görmektir.Muhasebe mesleğinin giderek artan önemi nedeniyle yapılan budüzenlemeler büyük önem taşımaya başlamıştır. Türkiye'de de dünyadayapılan düzenlemeler uyum sağlanmaya çalışılmış, bunu yaparken de Türkekonomisinin diğer ekonomilerle arasındaki farklar göz önündebulundurulmuştur. Bu nedenle yapılan düzenlemeler hem dünyadüzenlemelerine, hem de Türkiye'de uygulanan politikalara uygun halegetirilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, muhasebenin tanımından ve dünyadakabul görmüş temel kavram ve ilkelerden bahsedilmiştir. Ayrıca uluslararasımuhasebe standartlarının ve Türkiye muhasebe standartlarının oluşturulmasüreçleri anlatılmıştır.İ kinci bölümde muhasebe mesleği ve önemli meslek kuruluşlarındanbahsedilmiştir. Dünyada ve Türkiye'de muhasebe mesleği ile ilgilidüzenlemelere değinilmiştir.Üçüncü bölüm asıl çalışmanın amacını oluşturan bölümdür. Muhasebemesleği ile ilgili etik standartlar incelenmiş ve aralardaki farklılık vebenzerliklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the regulations aboutaccountants and to see how the regulations are going in Turkey.Because of the rising importance of accountants, all these regulationsare being very important. In Turkey, the national regulations trying toharmonized the regulations in the world and when doing this harmonization,the regulators beware of economy of Turkey and economy of the world. Bydoing this, the regulations about accountants in Turkey harmonized not onlythe national regulations but also the regulations in the world.In the first section in this study, the definition of accounting and theconcepts and the rules being accepted in the world is explained. Also theproses of making International accounting Standards and Turkish AccountingStandards are mentioned.In the second section, accountants and world?s important accountantcorporations are explained. Also the regulations about accountants in theworld and in Turkey are mentioned.In the last section, the main purpose of this study is explained. Theethical standards about accountants are examined and the differences andsimilarities are discussed.