İlköğretim okullarında görev yapan 1., 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin 2005 öğretim programlarına ilişkin görüşleri
Opinions of the primary education teachers of 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th grades who work at primary school about the curriculum of the year 2005
  1. Tez No: 205618
  2. Yazar: SERKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVAL FER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada 2005 öğretim programlarına yönelik 1., 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin2005 öğretim programlarına ilişkin görüşleri arasındaki farkın belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini İstanbul İlinde görev yapan 40395 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinde küme örnekleme yöntemi ile belirlenen 8 ilçedegörev yapan 386 öğretmen oluşturmaktadır.Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. VerilerDoç. Dr. Seval Fer, Serkan Demir ve Abdülkadir İnan tarafından geliştirilen 94 soruluk biranket yoluyla elde edilmiştir. Anketin faktör analizi, geçerlik ve güvenirlik yapılmış ve tekyönlü varyans analizi için SPSS ( Statistical Package for social sciences ) bilgisayar programıkullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre 2005 öğretim programlarının hazırlık boyutuna ilişkin 1., 2., 3., 4.ve 5. sınıf öğretmenlerinin görüşleri arasında farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Buna karşınkazanımlar ve temalar, öğrenme süreçleri ve izleme ve değerlendirme boyutlarına ilişkin 1.,2., 3., 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin görüşleri arasında farklılığın olduğu tespit edilmiştir.Araştırmanın bulgularına göre, 2005 öğretim programı ile ilgili hizmet içi eğitimlerinyapılması, bu eğitimlere öğretmenlerin katılması için gerekli girişimlerde bulunulması vezümre toplantılarının daha fazla ve etkili bir şekilde yapılması, diğer sınıf zümre öğretmenleriile paylaşımın arttırılması için girişimlerde bulunulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, ıt is purposed to determine the relation between the opinions of the teachersof 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th classes, about the curriculum of the year 2005.The universe of the research is consisted of 40395 class teacher who work in İstanbul. Thesample of the research is composed of 386 teachers who work in 8 countries that aredetermined through the sampling method in the universe.The survey method has been used in this study-Data was gathered through a 94-questionquestionnaire which was developed by Doç. Dr. Seval Fer, Serkan Demir, İlker Cırık andAbdülkadir İnan. Factor analysis, validity and reliability of the survey has been done andSPSS Statistic program ( Statistical package for social sciences ) was used for single varianceanalysis.According to the findings of this study, it is found that opinions of the teachers of 1st, 2nd,3rd, 4th and 5th classes related to the preparation, in the curriculum of the year 2005 are at thesame direction. On the other hand, it is found that these teachers? opinions related to the aimsand objectives, subjects, learning process, monitoring and evaluating are different.According to the results of the study, it is essential that in-service trainings about thecurriculum of the year 2005 should be done, neccessary attempts for participating thesetrainings should be made, gathering of the teachers in the same branch should be effective andmore than before, also attempts for interaction and sharing between other class teachersshould be made.