Yıldız Teknik Üniversitesi modern diller bölümü İngilizce II dersi öğretim programının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre bağlam, girdi, süreç ve ürün (CIPP) modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of the syllabus of English II instruction program in modern languages department, Yıldız Technical University via the opinions of the teachers and students using context, input, process and product (CIPP) model
  1. Tez No: 205619
  2. Yazar: HAKAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVAL FER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ModernDiller Bölümü İngilizce II dersi öğretim programının öğretmen ve öğrenci görüşlerine görebağlam, girdi, süreç ve ürün (CIPP) modeli ile değerlendirmektir.Araştırmanın evrenini, 2005-2006 öğretim yılı güz döneminde İngilizce II dersi öğretimprogramını uygulayan 35 öğretmen ve küme örneklem yöntemi kullanılarak seçilen 415öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, programın dört boyutu olan bağlam, girdi, süreç veürün boyutlarında varolan durumu ortaya çıkarmak üzere tarama (betimsel) modelikullanılmıştır.Araştırmanın veri kaynağı, 46 adet madde içeren tek tip anketin öğretmen ve öğrenciyeyönelik iki formu ile elde edilmiştir. Ankette, programın bağlam boyutuna ilişkin on, girdiboyutuna ilişkin altı, süreç boyutuna ilişkin sekiz ve ürün boyutuna ilişkin yirmiiki sorubulunmaktadır.Araştırmanın alt problemlerine yanıt bulmak amacıyla anketlerle elde edilen öğretmen veöğrenci görüşleri ortalama ve frekans hesapları yapılarak tablolara dönüştürülmüş ve bağımsızörneklemler için t-testi ve iki yönlü varyans (MANOVA) tekniği kullanılarak analizedilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen ve öğrenci görüşleri arasında programın bağlam, girdi,süreç ve ürün boyutuna ilişkin anlamlı farklar bulunmuştur. Son olarak, örneklem grubununprogramın bağlam, girdi, süreç ve ürün değerlendirme boyutlarına yönelik görüşlerininaritmetik ortalamaları dikkate alındığında, bağlam, süreç ve ürün boyutları arasında anlamlıfarklılıklar bulunmuştur.Araştırmada öğretmen görüşlerinden elde edilen bulgulara göre, görsel ve işitsel materyallerçeşitlendirilmeli ve etkinliklerde verimli bir şekilde kullanılmalıdır. Programda konuşma vedinleme becerilerine ve grup etkinliklerine ağırlık verilmelidir. Öğrenci görüşlerinden eldeedilen bulgulara göre ise, öğrencilerin bölüm dersleri ve iş hayatı için gerekli olan İngilizcebilgisinin tespit edilerek programın hedeflerinin tekrar gözden geçirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the syllabus of English II instruction program inModern Languages Department, YTU School of Foreign Languages via the opinions of theteachers and students by using context, input, process and product (CIPP) model.The universe of this research is composed of 35 teachers implementing English II programand 415 students chosen using the method of cluster random sampling in the spring term ofthe academic year 2005-2006. In this research, in order to discover the existing situation in theevaluation of the four elements of the syllabus: context, input, process and product, theassessment investigation model has been used.The source of data is gathered with the two forms for the teachers and students of the singlestyle questionnaire consisting of 46 items. In the questionnaire, there are ten questions aboutthe context, six questions about the input, eight questions about the process and twenty-twoquestions about the product of the syllabus.In order to find the answers for the problems of the research, mean and frequency of theopinions of the teachers and students gathered with the questionnaires are transferred intotables and analyzed using the technique of independent samples t-test and variance analysis(MANOVA).According to findings of the study, some significant differences between the teachers andstudents? opinions about the context, input, process and product elements of the syllabus havebeen found. Finally, taking the mean of the thoughts of the sample group belonging to thecontext, input, process and production elements of the program into consideration, significantdifferences on the context, process and production elements have been found.According to the research findings obtained from the teachers? thoughts, it is essential thataudio-visual materials must be varied and used efficiently in the activities. In the syllabus,speaking and listening skills and group activities must be focused on. According to theresearch findings obtained from the students? thoughts, by determining the students? needs fortheir departments and English knowledge for business life, the objectives of the syllabus mustbe revised.