Karşılaştırmalı hukukta telefon dinleme
  1. Tez No: 205626
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerde yeni suçların ortaya çıkmasıylamevcut hukuk normlarında düzenleme ihtiyacını beraberinde getirerek, temel hak veözgürlüklerin ihlalini doğuracak türden eylemlerin önlenmesini gerektirecektir.İnsan Hakları ve Hürriyetlerini Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesi' nin (İHAS)8. Maddesi ve 1982 Anayasasının 22. Maddesinde ?Haberleşme Hürriyeti? olarakkabul edilen temel hak ve özgürlüklere ciddi müdahaleler olabilmektedir.İletişime müdahale Türkiye' de ilk olarak 01.08.1999 tarihinde yürürlüğe giren4422 sayılı kanunla düzenlenebilmiştir. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonradakısmen hukuki boyut kazanan iletişime müdahale konusunda eksiklikler ve bazısıkıntılar getirmiş, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren yeni Ceza MuhakemesiKanunu ile adli manada iletişeme tespit ve dinleme yoluyla müdahale konusundadüzenlemeler yapılmış, eksiklikler giderilmeye çalışılmıştır. Düzenlemeden hemensonra 23 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren PVSK, Jandarma ve MİTkanunlarında değişiklik yapan kanunun yürürlüğe girmesiyle önleme amaçlı iletişimemüdahale konusunda düzenlemeler yapılmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde ?Karşılaştırmalı Hukukta Telefon Dinleme?detaylı olarak anlatılmış, diğer ülkelerdeki iletişime müdahalenin hukuki boyutu veuygulanması anlatılmıştır.İkinci bölümde iletişime müdahale Türk Hukuk Sistemi açısından ele alınmış,Anayasalarda 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda ve şuanda yürürlükte olan CMK ve 5397 sayılı kanunda iletişime müdahale açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise Uluslar arası hukukta iletişime müdahale konusundakidüzenlemeler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmamız sonuç bölümüyletamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Present law normsa re obliged to be arranged since new crimes and conceptsemerged from developments at science and technology. This regulations will preventviolations of fundamental rights and freedoms.Communications which is mentioned in 8. Paragraph European Civil LibertyArticle and 22. Paragraph of 1982 constitution are faced to seious inverventions.Invervention of communication initially is arranged with nr 4422 article on01.08.1999 in Turkey.Some negativities occured on communication interventions which gained legaldimension after this law came info force, with new criminal procedure code whichcame into force on 01.06.2005, in criminal communication interventions andinterceptions new ammendments made and problems addressed.After the ammendments the law changing PVSK, Gendarmaria and MİTcodes coming into force new regulations made on proactive interceptions oncommunication.In the first part of our work, interception on phones at Comparatiwe Law andLegal dimension and practice of interception in other countries are deliberatelyhandled. In the second section intervention is handled in the view o Turkish Legalsystem, interception in the constitution, Struggle Against Organised Crimes code nr4422 and the current CMK and nr 5397 code are also explanied.In the third section regulation on communication intervention in internationallaw are deliberately handled. And our work ended with concluson part.