Kurumsallaşmanın personel seçim sürecindeki rolü üzerine bir uygulama
A Study concerning the role of institutionalization during employee selection process
- Tez No: 205625
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURHAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETBu çalı manın amacı, kurumsalla ma a amasındaki i letmelerde personel seçimsürecinin irdelenmesi ve aksayan noktaların ortaya çıkarılmasıdır.letmelerin can damarı olan personel seçimi ve alımı, kurumların amaçları vehedefleri do rultusunda ekillenen temel ve tartı masız önemli bir konudur. Uygun personelseçim yöntem ve süreçlerinin belirlenmesi, i letmelerin kendine özgü kurumsal kimlikkazanmasında ve varlıklarını uzun yıllar sürdürebilmeleri açısından önem arz etmektedir.Tezin ara tırma bölümünde, günümüz i letmelerinin en önemli sorunlarından biri olani letmelerin yapı ve i leyi bakımından faaliyet gösterdikleri çevreyle olan uyum süreçleri,yani kurumsalla ma çabaları ve buna ba lı olarak i letme için en önemli girdi olan insanfaktörünün yani personel seçim sürecinin ve yöntemlerinin belirlenmesi süreci incelenmi tir.Uygulama bölümünde ise; denizcilik sektöründe faaliyet gösteren ve kendini kurumsalla maa amasında olarak tanımlayan iki aile i letmesinin kurumsalla ma düzeyleri ve personel i ealım süreçleri incelenmi tir. Dünya genelindeki ve özellikle Türkiye'deki i letmelerin büyükço unlu unun aile i letmeleri oldu u dü ünüldü ünde, aile i letmelerinde kurumsalla manıngerçekle mesi için hem aile ili kilerinin hem de yönetimin kurumsalla ması gereklili i vepersonel seçim sürecinde uzmanlı a dayalı sistemlerin kullanılması gerekti i ortaya çıkmı tır.De i imin giderek hız kazandı ı ve yo unla tı ı günümüzde i letmelerinkurumsalla maya yönelik çalı malara a ırlık vermeleri kaçınılmaz hale gelmi tir. Ölçe i neolursa olsun i letmeler için insan kayna ı seçim süreci i letmenin her biriminin performansıaçısından temel belirleyicilerden biridir. Bu çalı ma denizcilik sektöründen hareketleTürkiye'de i letmelerin kurumsalla ma a amasında, özellikle de personel i e alım sürecindekar ıla tıkları sorunlara kısmen de olsa bir ı ık tutmak üzere hazırlanmı tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims to investigate the employee selection process at companies who areunder a process to become institutional and find out the points which are inoperative.Companies? main issue being the employee selection and recruitment is the mostimportant and main issue which is carried out according to institutions? aims and goals. It isimportant to identify convenient employee selection methods and processes, in order for thecompanies to have unique institutional identity and stand for years. In the investigation part ofthis study, one of the most important problems of today?s companies is examined which isbeing in harmony with the environment which they are trading in terms of their position andmanagement. In other words, companies? efforts to become institutional and their aim todetermine the employee selection process and methods are examined. In the application part,two family businesses in marine sector which are undergoing a process to become institutionare examined in terms of their institutional status and their employee selection processes.Considering that most of the companies in the world and specifically in Turkey are familybusinesses, both the family relationships and the board of directors? should becomeinstitutional and also professional systems during employee selection should be used which isimportant to achieve the goal of becoming institutional.Since, change is very speedy and everywhere in these days, the companies have noother choice but to concentrate on becoming institutional. Whatever the capacity of thecompany, the main issue for the performance of every department is the human resourcesemployee selection process. This study is prepared to enlighten the problems that thecompanies which are undergoing institutional process are facing with during employmentprocess.