Yeni coğrafya öğretim programında bazı tarım konularının öğretiminde coğrafi bilgi sitemlerinin kullanımı
Usage of geographic information systems in teaching some agriculture topich of new geography teaching curriculum
- Tez No: 205631
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İçinde bulunduğumuz çağ ?bilgi çağı? olarak bilinmektedir. Teknolojikgelişmelere bağlı olarak bilgi akışının hızlı bir şekilde geliştiği ve değiştiği çağımızda,insanların üretilen bilgiden zaman kaybetmeden haberdar olması ve bu bilgiden üstdüzeyde faydalanması çağın gerisinde kalmaması adına büyük önem taşımaktadır.Bilgi çağını yakalamak eğitimle mümkündür. Eğitimin bu işlevini eksiksizyapabilmesi için gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurması gerekmektedir.Eğitimin toplum yapısının oluşturulması ve geliştirilmesindeki yeri bilinmektedir.Toplumların ilerleyebilmesi için, eğitim alanında büyük atılımlar yapılarak, bilim veteknolojik gelişmelere paralel programlar geliştirilmesi gerekmektedir.Bu doğrultuda, gelişen ve değişen dünyayı anlama ve yorumlamamıza yardımcıolan coğrafya dersi, bilgi çağına uygun öğretim yapabilmek için, çağın gerisinde kalanöğretim programını yenileyerek, geleceğe yön verecek nesillerin yetirilmesidoğrultusunda önemli bir adım atmıştır.Yenilenen coğrafya öğretim programı, bilgiyi olduğu gibi almayan, hazırcı veezberci zihniyetten uzak, araştıran sorgulayan, kazandığı bilgi ve becerileri hayatındauygulayan öğrenciler yetiştirilmesini hedeflemiştir.Yeni coğrafya öğretim programı, coğrafya öğretiminde görselliğin önemivurgulamış, günümüz teknolojisinin sunmuş olduğu imkânlarla daha kolay coğrafyaöğretimi yapılacağını örneklerle anlatmıştır.Dünyada hızla yayılan ancak Türkiye'nin yeni yeni tanımaya başladığı CoğrafiBilgi Sistemlerinin (CBS) coğrafya öğretiminde kullanılabileceğini ifade eden yenicoğrafya öğretim programı, bu konuda somut bir örnek ortaya koymamıştır. Buçalışmada yeni bir sistem olan CBS'nin Türkiye'de Liselerde Coğrafya Öğretimi'ndenasıl uygulanacağı, tarım coğrafyasından uygulamalı örnekler verilerek anlatılmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The age we?re living is also called `The Science Age?.The flow of Knowledgedue to technological changes has developed and affected our life.The people?s instantawareness and benefit of the the produced ideas and facts have been very ımportant tokeep up with the age.It is possible to conform with Science through Education and in order toperform this task in a faultless way it is essential to keep up with the changing anddevloping technology.The Education?s Society and Developing structures have to beknown.Science and Technology in paralel programs should be developed by doingserios investments in the Field of Education in order to have an Advance of theCommunity.Directly,Geography as a means of understanding and interpreting the changingand developing,in order to offer a proper teaching of Science by innovating theteaching curriculum. Has launched a huge step forward to guide the new generation tothe right path.The New Geograpy Curriculum teaching where facts aren?t simply facts; farfrom static and mechaic mentality;full of research and investigation, aims to Educatestudents to apply gained knowledge and skills in real life.The new teaching curriculum stresses the Visuality importance in teachingGeography.It tells how presentation facilities of everyday Technology make teachinggeography easier.Already wide-spread in the world but recently introduced in Turkey GeographyInformation System may be used in geography teaching ,as seen The New GeographyCurriculum has not offered clear examples.The application of the new Geography Information System (GIS) in teachingGeography in Secondary Schools in Turkey by giving examples from AgriculturalGeography have been explained and presented in this study.