İşletmelerde verimlilik artırımında iş ölçümü tekniği ve bir uygulama
Work measurement technique for increasing of productivity in enterprises and an application
- Tez No: 205640
- Danışmanlar: PROF.DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gelişmekte olan ülkeler için günümüz koşullarında verimlilik kavramıyaşamsal öneme sahiptir. Yoksulluk, işsizlik ve düşük verimlilikten oluşankısır döngünün ortadan kaldırılması ancak verimlilik artışı ile olanaklıdır.Verimliliğin asıl sağlandığı yerin işletmeler olduğu unutulmamalıdır.Günümüzde işletmeler, ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet üstünlüğüsağlayabilmek için daha az girdi ile daha fazla çıktıyı, kaliteli şekilde üretmekzorundadırlar. Bu durum ancak tüm süreçlerde verimliliğin yükseltilmesi ilemümkün olacaktır.Verimliliği artırıcı pek çok teknik söz konusudur. ş etüdü tekniği sürekliolarak ve her teknolojik düzeyde, mevcut işlemlerin süreçlerin ve yöntemlerinetkenliğinin artırmak amacıyla kullanılan en önemli tekniklerden biridir. şetüdü ? ş Ölçümü? ve ?Metot Etüdü? olmak üzere iki temel bileşene sahiptir.Bu çalışmada, ş etüdü tekniği tüm detayları ile ele alınmış ve bir boru üretimatölyesinde ?Zaman Etüdü? uygulaması yapılmıştır. Bu çalışma ile, işgöreninkullandığı makine konusundaki eğitiminin önemi ve mevcut yöntemdenkaynaklanan etken olmayan sürelerin azaltılmasının önemi vurgulanmıştır.Bu doğrultuda, üretim için hesaplanan standart süre %15 oranındaazaltılarak, günlük üretim miktarını %17 oranında artırmanın mümkün olacağısaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lately, productivity has a crucial importance for the developingcountries. Improving the productivity is probably the best way to deal with thevicious circle that is a combination of poverty, unemployment and the lack ofproductivity.That the companies are the real places to ensure productivity shouldn?tbe ignored. Nowadays, companies have to produce goods of high quality byusing less input and workforce to get the superiority of competition in nationaland international markets. The only way to achieve this goal is improving theproductivity in any processes.There are a lot of techniques to improve productivity. ?Work Study? isone of the most useful techniques which are used in order to improveimmediate processes and methods Work study has two main components:?Time study? and ?Motion Study?. This thesis, firstly deals with ?work study? ina detailed way. Secondly, a time study is applied in a pipe factory. Theresults of the thesis show that the importance of training of the workers onhow to repair their machine that they use in daily processes and reducingavoidable delays. As a conclusion of this thesis, it is possible that calculatedstandard time can be reduced about %15 while daily quantity of productioncan be increased almost %17.