Genel olarak delil kavramı ve idari yargıdaki uygulamaları
Usual conception of evidence and its usuage in administrative law
  1. Tez No: 205644
  2. Yazar: ÇOLPAN MÜCAHİT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ülkemiz Anayasası'na göre herkes kendini meşru delillerle savunabilir. Buradadelilin ne anlama geldiği önem kazanmaktadır. Bu tez, delilin içeriğini ile sav vesavunma esnasında kullanılan araçlar anlamına gelen delilin hangi türlerinin idarehukukunda kullanıldığını incelemektedir.Esasen Türk idare hukuku Fransız idare hukuku kaynaklıdır. Ancakuygulamada bir takım farklılıklar oluşmuştur. Örneğin ülkemizde idari yargı yerleritanık dinlememektedir. Fakat idari yargılama sistemine sahip pek çok ülke bu sorunufarklı ad altında tanık dinlemek gibi yollarla çözmüştür. Elbette uyuşmazlıkların adilçözümü şarttır. Bu nedenle bu tezde tanık dinlemenin önemi, genellikle idareninelinde bulunmakta olan yazılı belgelerin idare hukukundaki yeri, bilirkişi faktörü veTürk idare hukukunda dar anlamada kullanılan keşif incelenmiştir. Sonuç olarak Türkidare hukukunun yeniden yapılandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
According to Constitution of our country, everyone can defence his/herself withevery kind of evidence that is legal. In there, the meaning of evidence becomesimportant. This disertation analyses the concept of evidence which that used whilealleging or defending and the types of evidence that can available in administrativejurisdiction.In fact Turkish administrative law is roots in French law. But there becomessome difference in practice. For example administrative courts don?t examine thewitness in our country. But most of country that use administrative law solves thisproblem in some other ways like examine this people in an other name instead ofwitness. Of course it?s necessary to solve the cases in fairly. So that this desertationreviews the importance of witness and the place of documents in administrative lawthat which is usually in administration?s hand, authority?s factor, exploration that whichis used in limited meaning in our Turkish administrative law. Finally, necessity of ouradministrative law is reclamation again from the beginning.