Türk bankacılık sisteminde risk yönetimi ve basel II kriterleri
Risk management and basel II criteria in Turkısh banking system
  1. Tez No: 205646
  2. Yazar: ZEKİ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR DARDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bankalar faaliyetlerini sürdürürken çok önemli risklerle karşı karşıyakalmaktadırlar. Bu riskler, günümüzde bankacılık ile ilgili işlemlerin artarakçeşitlenmesi ve karmaşık bir hal alması nedeniyle, iyi yönetilemediği taktirde ciddiekonomik ve sosyal kayıplara yol açmaktadır.Risk yönetimi ile ilgili olarak çok sayıda ülke ekonomileri Basel I SermayeYeterlilik Uzlaşısı kriterlerini uluslararası standart olarak uygulamaktadırlar. Budüzenleme bankaların kredi riskini oluşturan faaliyetleri ile mevcut sermayeleriarasında bağlantı kurarak sermaye yeterlilik oranının en az %8 olmasınıöngörmüştür.Risk yönetimi bütün dünyada olduğu gibi Türk finans kesimi için de hayatiönem taşımaktadır. Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren uygulanan finansalliberalleşme ile beraber ortaya çıkan değişiklikler; faizlerde, döviz kurlarında,menkul kıymet fiyatlarında önemli ölçüde dalgalanmalara neden olmuştur.Türkiye'de 2000 Kasım ve 2001 Şubat aylarında yaşanan finansal krizler öncesindeBasel I kriterleri mevzuat olarak bilinmesine rağmen uygulanmamakta idi. Sermayeyeterliliği uygulaması söz konusu krizlerden sonra 1 Ocak 2002 tarihinden itibarenBDDK'nın denetim ve gözetiminde uygulanmaya başlamıştır. çindebulunduğumuz dönemde Basel I'in içerdiği kredi ve piyasa risklerine ilave olarakoperasyonel riskleri de sermaye yeterliliği hesaplamasına dahil eden Basel IIkriterlerini yüzden fazla ülke uygulamaya hazırlanmaktadır.Türk Bankacılık sistemi de, risk yönetiminin önemini kavramış olmaklaberaber, daha sağlam ve etkin bir yapıyı oluşturma, istikrar için gerekli risk yönetimstandartlarına kavuşulması ve finansal şoklara karşı korunaklı olunması için Basel IIkriterlerini uygulamaya geçirmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
Banks ancounter vital risks in continu their activities. These risk, if notmanaged carefully, lead to severe economic and social losses as result of the wideranging and complex banking activities of our age.As far as the risk management is concerned, most of the country economiesimplement the Basel I Capital Accord criteria as an international standard. Theseregulations, by establishing a correlation between the banks? risk constituting creditsand their current capitals, foresee 8% capital accord ratio at the minimum.The changes that emerged as a consequence of the financial liberationpolicies implemented as of 1980s culminated in crucial fluctuations in interests,foreign exchange rates, and in the prices of portable assets. Although the Basel Icriterions were well know in Turkiye, before the crises that emerged in November2000 and February 2001, they were not put in to practice. The application of capitalcompetence was launched as of January 1, 2002 under the auspices and control ofthe Banking Regulations and Supervision Agency (BRSA). In the period we live in,more than 100 countries are preparing to implement the Basel II criterions, whichemploy the operational risks in addition to the credit and market risks foreseen bythe Basel I criteria.Turkish banking system, having conceived the importance of riskmanagement, ought to implement the Basel II criterions in order to construct astronger and effective organization, to attain risk management standards necessaryfor stability, and to be invulnerable to the financial shocks.