Basel uzlaşılarının Türk bankacılık sistemine olası etkileri
Possible effects of basel conventions on Turkish banking system
- Tez No: 277363
- Danışmanlar: DR. SERKAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sermaye hareketlerinin serbestleşmesiyle birlikte dünya genelindeki gelişmelerin ekonomik boyutları tüm ekonomik birimleri etkiler hale gelmiştir. Bu nedenle bankacılık faaliyetleri kapsamında ortaya çıkması muhtemel risklerin daha detaylı ölçülmesi ve kontrol altında tutulması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.Bu çalışma ile Basel Uzlaşılarının Türk Bankacılık Sistemine olası etkileri ele alınmıştır. Öncelikle, Basel II ve Basel III Kriterleri hakkında bilgi verilmiş olup daha sonra Basel Uzlaşılarının Türk Bankacılık Sistemine muhtemel etkileri incelenmiş ve Türk Bankacılık Sisteminde yer alan bankaların risk yönetimi ile ilgili mevcut durumları ve Basel III kriterlerine uyum düzeyinin belirlenmesine yönelik bilgi edinmek amacıyla bankaların risk yönetimi birimlerine yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiştir.Bu tez çalışmasının sonucunda, Türk Bankacılık Sektörünün Basel II kriterlerine tam geçiş gerekliliklerini büyük ölçüde tamamladığı ve Basel III kriterleri kapsamında yeni yapılanmanın Türk Bankacılık Sistemine getireceği yeniliklere yönelik beklentilerin olumlu yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with the liberalization of capital movements, the economic units of all sizes have become affected by the worldwide economic developments. For this reason, the possible risks within the scope of banking activities must be measured in a more detailed way and kept under control.In this study, the effects of the Basel Conventions on Turkish Banking System have been discussed. First, Basel II and Basel III criteria were informed about and then the possible effects of Basel Conventions on Turkish Banking System were analyzed. A survey was carried out in order to understand the current status of risk management of the banks' in the Turkish banking system and their compliance to Basel III criteria.As a result of this study, it is concluded that the Turkish banking sector mostly completed the requirements of the Basel II criteria, and the new structure under the Basel III criteria, have emerged favorable expectations of new improvements in the Turkish Banking System.