İdari yargıda yürütmenin durdurulması
Stay of execution in administrative jurisdiction
- Tez No: 205647
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Hukuk devletinde, idare üzerinde yapılan denetimlerin en etkili olanı,yönetilenlere en fazla güvence sağlayanı bağımsız ve tarafsız yargıorganlarınca yapılan yargısal denetimdir. İdarenin üçüncü kişilerle girmişolduğu ilişkilerde ayrıcalıklı bir statüde hareket edebilme yetkisine sahipolması karşısında üçüncü kişilerin hukuk güvenliğinin en önemli teminatı idariyargılama işlevidir. Ancak idari işlemlere dava açılması işlemin yürütülmesinive ilgilisi açısından sonuç doğurmasına engel olmadığından açılan iptaldavasının etkili sonuç doğurmasına yol açacak müesseselerden birisi deyürütmenin durdurulması kavramıdır.Yürütmenin durdurulması, kamu hizmetlerinin, devamlılık, verimlilik vekararlılık içinde ve en etkin bir biçimde yerine getirilmesi için idarenin,kanunlarla görevli kılındığı alanlarda, üstün kamu gücüne dayanarakuyguladığı işlemlerin; yürütülmesi gerekli olma, icabında zor kullanarakuygulama, hukuka uygun sayılma ve herkes tarafından uyulmazorunluluğuna ilişkin niteliklerini dava sonuna kadar askıya alan başka birifadeyle idari işlemlerin sözü edilen vasıflarını işlemez hale getiren birmüessesedir.Hukuk devleti ilkesinin gereği olarak idarenin, her türlü işlem veeylemine karşı yargı yolunun açık olması, hukuka bağlı olması, hukukun içineitilmesi ve hukuka uygun hareket etmeye zorlanmasını sağlayan iptaldavaları, sonuçlanıncaya kadar geçen uzun sürede hukuka aykırılığı öninceleme tespit edilen bir işlemin dava sonuna kadar geçerli kalmasınınmeydana getireceği olumsuzluk ve iptal kararlarının uygulanması imkansızhale getirmesi sebebiyle, yürütmenin durdurulması kurumu, iptal davalarınınkaderi, varlığının devamı ile yakından ilgili bulunmaktadır.Yürütmenin durdurulması, hukuk devletinin gerçek güvencesi olanidari yargı denetimi ve özellikle iptal davalarının anlamını ve işlevinikazandıran bir kurumdur. Bu sayede işlem hakkında iptal kararı verilinceyekadar yürütülmesi duracaktır.
Özet (Çeviri)
Judicial auditing on governing authorities carried by indepependentand neutral judicial authorities is the most effective auditing way anda thustop securitiy assured for governed public in a state of law. Administrativejurisdiction function is the top guarantee for juridical security for third personsaganist the exclusive rights of administration authorities acting in anexclusive statue within its relations with third persons. Nonetheless, as thereexist no obstacle in filing a suit aganist administrative processes and makingof a decree in relation with the respective person, the stay of execution withthe respective person, the stay of execution concept is one of the basicfoundations that would bring an effective outcome in an action for revocation.Stay of execution which means the decrepit of qualifications thereof, isa concept that enables to suspend powers endowed to administrativeauthority by law for the continuity, efficieny and determined execution ofpublic services carried under terms of necessity for execution, execution byenforcement, pretending to be lawful and ta ensure obedience by everbody.Revocation actions, which is a requirement for a state of law, ensuresthe opennes for filing claims aganist all and every kind of administrativeprocess and acts, dependence thereof ta law, ta push those into the terms oflaw and execution in accordance with law. Revocation actions strikes closelywith stay of execution throughout the making a decree process, for not tocause a negative condition and cases aganist causes carrying the revocationdecrees up to an impossible level to execute revocation actions under aprocess considered to be unlawful under terms of previous inspections.Stay of execution is a concept that gives sense to the administrativejurisdiction auditing which is the real guarantee for a state of law, andfurthermore gives sense and effectiveness to revocation actions. In that waythe execution will be stayed throughout the period the decree made forrevocation of a process.