Uluslararası ticaretin Türkiye imalat sanayiinde istihdam üzerindeki etkileri: Sektörel bir analiz
International trade effects on Turkish manufacturing industry employment: A sectoral analysis
  1. Tez No: 205659
  2. Yazar: ERDAL ERDUGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. JÜLİDE YILDIRIM ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı uluslararası ticaretin Türkiye İmalat Sanayindesektörel istihdam üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışma beşbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde uluslararası ticaretin imalat sanayisektörel istihdam üzerindeki etkilerini gösteren dünyanın çeşitli bölge veülkelerinde yapılmış olan ampirik çalışmalardan bahsedilmiştir.Çalışmada panel veri kullanıldığı için ikinci bölümde panel veri analizihakkında açıklamalar yapılmış ve panel veri analizinde kullanılan bazıekonometrik tahmin metotları hakkında açıklama ve bilgilendirmeleryapılmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın amacından, çalışmada kullanılmışolan modelden, verilerden ve tahmin sonuçlarından bahsedilmiştir.Çalışmada 1982 ve 2001 yılları arası veriler kullanılmıştır. Modelde, imalatsanayi ücretle çalışanlar bağımlı değişken ve ihracat, ithalat etki oranı,ücretler ve verimlilik ise bağımsız değişken olarak yer almıştır.Çalışma sonucunda ihracatın imalat sanayi sektörel istihdamı pozitifyönde etkilediği görülmüştür. İthalat ve ücretlerin Türkiye İmalat Sanayisektörel istihdam üzerinde ihracat gibi olumlu etki yaptığı anlaşılmıştır.Verimlilikteki artışın ise sektörel istihdamı koruduğu yönünde sonuçlar eldeedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the sectoral employmenteffects of trade in Turkish Manufacturing Industry. This study is constituted byfive chapters. In the first chapter, review of the literature examining thesectoral employment effects of trade for a number of countries are given. Thesecond chapter presented a briesf account of panel data analysis andeconometric estimation methods used in panel data analysis. Empiricalresults are presented in chapter 3. Empirical analysis suggest that bothimports and exports have positive effects on manufacturing sectoremployment.