Ortaöğretim öğrenci ailelerinin uyuşturucu madde kullanımının zararları ile korunma yolları hakkındaki görüşleri (Ankara ili örneği)
The opinion of high school families about drug usage damages and protective methods (Ankara province example)
  1. Tez No: 205664
  2. Yazar: CÜNEYT ZOR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaöğretim öğrenci ailelerinin sosyal, kültürelve ekonomik düzeylerine göre, uyuşturucu madde kullanımının zararları vekorunma yolları hakkındaki görüşlerini belirleyerek, bu doğrultuda eldeedilecek bulgulara dayalı olarak sorunlara ilişkin çözüm önerileri getirmektir.Araştırmanın çalışma grubunu; Ankara ilinde ki Bahçelievler DenemeLisesi, Keçiören Lisesi, Özel Arı Lisesi ve Ulus Endüstri Meslek Lisesi'ndeöğrenim gören öğrencilerin ailelerinden random yöntemiyle seçilen toplam 238yetişkin (ortaöğretim öğrenci velisi) oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmada eldeedilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programından yararlanılmış,frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi ve scheffetesti gibi teknikler kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda;1. Öğrenci ailelerinin; uyuşturucu maddeleri tanıma konusunda az bilgilioldukları, ancak uyuşturucu madde kullanımının zararları ile korunmayolları hakkında yüksek düzeyde bilgi sahibi oldukları görülmüştür.2. Öğrenci ailelerinin ekonomik, sosyal ve kültürel düzeyleri yükseldikçe,uyuşturucu madde kullanımının zararları ile korunma yolları hakkındabilgi düzeylerinin de arttığı görülmüştür.Bu araştırma; öğrenci ailelerinin uyuşturucu maddeleri tanımakonusunda az bilgili olduklarını ortaya koymuştur. İlgili kurumlar tarafından bukonuda yapılacak eğitim çalışmalarının, halkın ekonomik, sosyal ve kültürelözelliklerine göre yeniden yapılandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are to find the opinions of high school familiesabout drug usage damages and protective methods in terms of their social,economic and culturel status and to develop suggestions according tofindings.The study group of the research was 238 adults who were randomlyselected from families of student of Bahçelievler Deneme, Keçiören, Özel Arıand Ulus Endüstri Meslek high schools in Ankara. Data were collected by thequestionnaire prepared by the researcher. The data obtained from the researchwere analyzed by frequence, percent, mean, standart varience, annova andscheffe by means of SPSS.The results indicate;1. Families have less information about recognition of drug materials, butthey have high level of information about drug usage damages andprotective methods.2. It seems that the higher statute the families have in terms of social,economic and culturel, the more conscious of drug usage damages andprotective methods they are.This research found out that families have no enough information aboutdrugs. The educational activities which are going to be carried out by theinvolved institutions must be restructured concerning the situation of people?seconomic, social and cultural skills.