Yoksulluk nafakası
Poverty alimony
  1. Tez No: 205663
  2. Yazar: ESRA ŞEREN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tez çalışmasının konusunu oluşturan yoksulluk nafakası, TürkHukukunda mevcut nafaka türlerinden bakım nafakası içerisinde yeralmaktadır. Bu nafakanın getirilmiş olmasındaki birinci amaç, boşanmanedeni ile yoksulluğa düşecek olan eşe geçinebilmesi için desteksağlamaktır. kinci amacı ise, eşler arasında evlilik birliği içerisindekiyardımlaşmanın boşanma sonrasında devam etmesini sağlamaktır.Yoksulluk nafakasına hükmolunabilmesi için gerekli koşullar, kanundabelirlenmiştir. Her ne kadar kanun ile belirleme yapılmış olsa da bazı koşullartüm ayrıntıları içermediğinden Yargıtay Kararları ve doktrin ile bu hususlaranetlik kazandırılmıştır.4721 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemeler nafaka talebinde kadınerkek arasında eşitlik ilkesini benimsemiştir. Aile birliğini oluşturan eşlere eşitbakım, gözetim hükümlülükleri getirilmiştir. Eşitlik ilkesi yoksulluk nafakasıtalebinde de kendini göstermiş, erkek için mevcut olan kadının hali refahtaolma koşulu kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this research, poverty alimony, is placed in care allimonyamong the current alimony types in Turkish Law. The main reasons to bringthis alimony into effect are to provide a support for the divorced woman whomay get into poverty due to the divorce, and to maintain the cooperation,existed between the couples during the marriage, also after the divorce.The provisions to award poverty alimony are established in the law.Even with the provisions stated in the law, since some cases do not includeall the details, this issues was shaped by Decisions of Court of Appeals anddoctrines.Regulations broght by 4721 numbered law adopted the principle ofequity between man and woman in demand of alimony.