Mevzuatımızda sendika toplu iş sözleşmesi ve grev hakları açısından memur ve işçinin durumu
Status of workers and officials with respect to rights for labor union collective agreement and strike in our regulations
  1. Tez No: 205665
  2. Yazar: MEHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bağımlı çalışan kimselerin topluca işlerini bırakmalarını ifade edengrev, sosyal ve ekonomik sonuçları itibariyle Türk toplumunu yakındanilgilendirmektedir. Bazı Avrupa ülkelerinde grev hakkı, artık çalışanlar içinonların yararlarını korumak bakımından vazgeçilmez bir temel hak halinegelmiştir. Oysa bizde hem 1961 Anayasasıyla hem de 1982 Anayasasıylagrev hakkı açıkça sadece işçilere tanınmış ve bu hak her iki Anayasanın da“Sosyal ve Ekonomik Haklar ve Ödevler”bölümünde düzenleme altınaalınmıştır. Her iki Anayasada da“memurlar grev yapamaz”diye bir hükmerastlanmazken“yapabilir”diye bir hükme de rastlanamamaktadır. Memurlariçin bu yasak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 27. maddesindebulunmaktadır.Yürürlükteki mevzuatımızda işçilerin toplu iş sözleşmesi yapma,sendika kurma, üye olma ve her şeyden önemlisi grev yapma hakları mevcutbulunduğundan ve işçi sendikaları, sahip oldukları bu hakları işverene karşıiş barışının sağlanması ve işçilerin refah düzeylerini korumak amacıyla etkinşekilde kullanabildiklerinden işçiler kronik enflâsyon altındaezilmemektedirler. Buna karşılık memurlar, yukarıda zikrettiğimiz işçihaklarından yoksun bulunduklarından ve ücret konusunda hükümetininisiyatifine terk edilmiş olduklarından her zaman kronik enflâsyonun tehdidialtında bulunmaktadırlar.Yapılması gereken memurlara, işçiler için olduğu gibi, Anayasadaaçıkça toplu iş sözleşmesi ve grev hakkını tanımaktır. Elbette ki, bütünmemurlar için bu hakkı tanımak da ülkeyi felce uğratabilecektir. O halde polis,subay, hakim-savcı vs. gibi kategorilerde hizmet veren memurlar için grevyasağı devam ettirilerek ülkeyi sıkıntıya sokabilecek durumlara da imkanverilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Strike, stopping to work by peoples as a group who dependently work,closely interests Turkish community because of its results. Strike in someEuropean countries has been a main right for employees in respect of savingtheir benefits. But here in Turkey, by 1961 Constitution and 1982Constitution, Strike right were clearly provided to only workers and this rightwas regulated under the parts of“Social and Economical Rights and Duties”in both Constitution. There is no sentence indicating that“officials cannotstrike”as well as there is no sentence indicating that“officials can strike”inboth Constitution. The prohibition of this right for officials exists in Article 27of Government Officials Code numbered 657.Workers are not oppressed under the chronic inflation because theyhave right to make collective agreement, set a labor union, be member of alabor union, and the most significantly to strike under the current provisionsand furthermore labor unions can effectively use these right againstemployers to provide labor peace and save prosperity level of workers.However, officials are always under the threat of the chronic inflationbecause they are deprived of above mentioned rights provided to workersand are, in subject of pay, released to the initiative of the government.The act to be needed to do is to provide to officials the rights ofcollective agreement and strike as provided to workers. Certainly providing toall officials these rights will be able to cause the country to come to a halt. Soprohibiting some officials such as policemen, officers, and judges-attorneysgeneral etc. to strike must be continued and some positions which candistress the country must not be allowed to be occurred.